Předchozí
1 z 6
Další

Zuzana Nováčková: Při zranění se snažím zůstat součástí závodů

Poněkud nešťastná a nakonec i předčasně ukončená sezona potkala v letošním roce endurovou závodnici Zuzanu Nováčkovou z Přívor. Šampionku z sedlčanského Haruda teamu RAC nejdříve stejně jako další sportovce nepustila na start protiepidemická opatření. Když se pak dal závodní kolotoč přece jen znovu do pohybu, utrpěla v rámci motokrosového mistrovství ošklivou zlomeninu levé ruky. Dvojnásobná fraktura si vyžádala okamžitou operaci a dlouhou závodní stopku.

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: archiv závodnice

Osmadvacetiletá rodačka z Krchleb na Benešovsku se k závodům endura dostala ani ne ve dvaceti přes svého tehdejšího přítele. Absolvovala od té doby přes stovku startů. Na rozdíl od mnohých vrstevnic ji nedělá problém umazat se od bláta ani oleje. Sama si na motorce ledacos opraví. Třeba kolo dokáže vyměnit i do minuty. Po přechodu pod křídla sedlčanského klubu se do závodění obula v posledních čtyřech letech opravdu naplno. V nabitém kalendáři má i prestižní zahraniční závody v čele s motoristickou olympiádou, neboli šestidenní. V zápřahu tak bývá víkend co víkend od jara do podzimu.

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: elbephotos.cz

Na sezonu 2020 příliš v dobrém vzpomínat nebude. Dlouhé čeká na první ostrý start střídalo záhy zklamání ze zrušení či odložení všech velkých mezinárodních akcí. O to víc se zaměřila na domácí scénu, kde si ke klasickém enduru, v němž v Česku nemá příliš mnoho konkurentek, přidala i závody ve skokansky náročnějším motokrosu. Právě při volném tréninku na jeden z nich přišla hrůzně vypadající kolize. Teprve šestnáctiletá soupeřka ji s těžkým strojem přistála přímo na levé ruce. „Mohlo to asi dopadnout ještě mnohem hůř, odnesla to v uvozovkách pouze ruka,“ uvědomuje si Zuzana. Od motokrosu ji prý ani taková zkušenost neodradí.

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: elbephotos.cz

V prvních zářijových dnech už absolvovala sundání dlahy a první větší kontrolu u lékařů. Po dlouhých týdnech nejistoty přišla dobrá zpráva. Ruka zpevněná destičkou a sedmi šrouby se prý hojí podle plánu. „Myslím, že je to na dobré cestě. Sama už vidím zlepšení. Ruku se snažím co nejvíce normálně používat a nebolí to. Mohu s ní psát na klávesnici i držet volant,“ má důvod k optimismu, byť na vyhlídky návratu je stále ještě příliš brzy. S rekonvalescencí počítá ještě nejméně dva měsíce. V příštím roce se ale „číslo 191“ hodlá vrátit v plné parádě. Přerušit by rovněž nechtěla ani tradici své novoroční účasti coby asistence slovenského týmu na Africa Eco Race.

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: archiv závodnice

Vynucená pauza je pro každého sportovce nepříjemná. Zuzka není výjimkou. „Tím, že se letos nejede zahraničí, to není tak mrzuté. Takhle alespoň nepřijdu o ty důležité závody,“ potvrzuje svými slovy přísloví, že všechno špatné je i k něčemu dobré. Navíc stíhá věci, na které při závodění nezbývá čas. „Opravdu by se dalo říct, že poznávám běžný život,“ usmívá se. Přestože se vidí s kamarády i rodinou víc než obvykle, nechce ztratit kontakt ani partou od motorek. „Jezdím se alespoň dívat. Mohu si tak závody zažít i z druhé strany a neustále tak zůstávám jejich součástí. Sedět jen doma si ani nedovedu dost dobře představit.“

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: archiv závodnice

Zuzana Nováčková absolvovala za řídítky silného terénního motocyklu první závod už před osmi roky. Že by musela předčasně odpískat soutěžní rok, se jí stalo teprve podruhé. V roce 2017 si nedlouho před svou premiérou v seriálu mistrovství Evropy zranila rameno. Nejspíš i uspěchaný návrat za řidítka pak stál za dalšími zdravotními lapáliemi. Nyní věří, že má v tomto směru na dlouhou dobu dopředu vybráno…

Zuzana Nováčková, Haruda team RAC.Zdroj: archiv závodnice