Předchozí
1 z 6
Další

Ivan Bařinka: Už od dětství jsem snil, že se stanu policistou

Ivan Bařinka původem z Martina snil už od školky, že se stane policistou. Věděl, že k tomu patří jistá fyzická kondice, a tak se přihlásil na judo. Tam poznal trenéra, který ho pak ovlivnil a zavedl na karate. Byla to tvrdá řehole, ale vydržel tam a najednou ho to začalo formovat. A vedlo až k tomu, že na přelomu let 1983 - 1984 založil v Benešově oddíl Karate TJ Agrostav Benešov.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová

Současně s karate jsem cvičil i styl jiu-jitsu. Věděl jsem, že se to hodí do státní služby a tušil jsem, že nesmím v životě udělat žádnou chybu, abych měl čistý rejstřík trestů a přijatelný kádrový posudek. Hodnotilo se to tehdy dost přísně. Policista musí umět zakročit, vědět se bránit, umět někomu pomoct, vyšetřovat, objasňovat apod. A to mě na tom lákalo.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová

Vystudoval jsem vojenskou školu a prošel jsem si vícero profesemi. Dostal jsem se k průzkumníkům, chvíli jsem byl i hasič, tam jsem měl spoustu volného času na zdokonalování v karate. Ale stále mně to táhlo k policii. Sloužil jsem u Vojenské policie a pak u Policie ČR, a to na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, odbor zločineckých struktur v boji proti ruskojazyčnému organizovanému zločinu. To bylo velmi zajímavé a poučné.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová

O věcech mezi nebem a zemí jsem začal přemýšlet po události, která se odehrála, když jsem byl v deváté třídě a zajímal se o okultismus. Šli jsme s kamarády do jednoho domu, o kterém bylo známo, že v něm straší. Řekl jsem si, kdo může věřit takovému blábolu, ale když se nám zjevil stín, hrozícího prstu, pořádně nás to tehdy vystrašilo. Také jsem se zajímal o patogenní zóny a používání virgule. Někdy tehdy jsem Boha pochopil rozumem.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová

Začal jsem přemýšlet nad tím, že bych mohl jaksi koketovat s náboženstvím, ale tušil jsem, že to má nějaká pravidla. Jakože musím absolvovat denně tolik a tolik modliteb. Pak jsem zjistil, že to tak vůbec není, jen, že se člověk musí modlit od srdce. Poznal jednoho katolického faráře, který teď žije v Polsku. On mě přivedl na myšlenku dělat pastoračního asistenta.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová

A tak když otevřeli Husův institut teologických studií, šel jsem studovat a myslím, že jsem byl jeden z prvních policistů v republice, kteří byl vysvěcen na faráře. Po studiu jsem nastoupil do Hostomic jako kazatel a pak později mi nabídli farnost na Sázavě, kde jsem doposud. Chtěl bych pastorovat také pro policisty, hasiče, celníky atd., protože mám pocit, že se o jejich problémy nikdo nezajímá, mají své rodiny, starosti, pocity apod. Podanou ruku jsem již nabídl.

Lidé odvedle: Ivan BařinkaZdroj: Deník / Eva Kovaničová