Předchozí
1 z 6
Další

Truhlář Josef Doležal: K podnikání mě přiměl zdravotní stav

Josef Doležal z Netvořic je truhlář soukromník. Začínal ještě za komunismu těsně před revolucí v osmdesátém devátém roce v garáži. K podnikání ho dohnal zdravotní stav, kdy onemocněl neznámým bacilem a on půl roku proležel v nemocnici. Pak, když už podnikal a nešetřil se, utrpěl pracovní úraz, ke kterému se přidalo revmatologické onemocnění. A tím začal jeho pravidelný pobyt v Rehabilitačním ústavu Kladruby.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Eva Kovaničová

Vyučil jsem se truhlářem a do nemoci pracoval v Konstruktivě. Pak jsem se rozhodl osamostatnit, bylo to těsně před revolucí. Donutil mne k tomu zdravotní stav, chytil jsem bacil z prvních luxolů a dlouho se léčil. A tak mi byl přiznaný částečný invalidní důchod. Protože jsem nechtěl sedět doma jen tak, není to můj styl a ani bych to nevydržel, rozhodl jsem se otevřít si truhlářskou dílnu.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Podnikat jsem začal v garáži, po revoluci si postavil dílnu a dalo by se říct, že jsem dvacetkrát začínal od nuly, protože vybavení dílny bylo nákladné. Šlo to celkem dobře, měl jsem práce až nad hlavu a nešetřil se. Ale pak se mi přihodil úraz, přidaly se revmatologické problémy a tím začaly všechny peripetie. A to je také důvod, proč jsem se stal pacientem Rehabilitačního ústavu Kladruby. Dělají tam s lidmi až skoro zázraky, o kterých jsem se sám přesvědčil na vlastní kůži. Mám za sebou tři krční a jednu bederní operaci.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Dřevo mám jako materiál moc rád, bude se používat vždycky. Ale je to drahá záležitost, proto se třeba na kuchyně, na které jsem se zaměřoval především, používá převážně jenom na dvířka. Přetrvává strohost, jednoduchost a nebo naopak rustikální styl. Módní hity přišly i odešly. Koncem 80. let si každý přál palubková dvířka v rámu, začátkem 90. let chtěl každý kuchyň nejlépe bílou a frézovanou. Kuchyně mají tu výhodu, že když se někomu přestanou líbit, stačí vyměnit pouze dvířka a pracovní desku.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Dostával jsem různé druhy zakázek. Například jedna z nich byla pro letiště Ruzyně Praha. Byla to výroba prodejních stánků, finančně velice atraktivní, ale časově dost náročná. Měli jsme šibeniční termín a mnoho práce, dělával jsem často do čtyř do rána. Zanedlouho jsem pocítil následky přílišného množství práce a úraz na sebe nenechal dlouho čekat. Vinou mé nepozornosti mi padl trám na krční páteř. Sice to velmi bolelo, ale zpočátku jsem tomu nepřikládal velký význam.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Asi po dvou týdnech jsem přestal cítit pravé rameno a ruku. Navštívil jsem lékaře, ale ten nezjistil nic. Až v Praze v Motole mi diagnostikovali zranění krčních obratlů ve spojitosti s nehodou. Absolvoval jsem operaci, po dvou letech další, protože šrouby nevydržely moje pracovní zatížení. Díky pobytům v Rehabilitačním ústavu Kladruby se můj zdravotní stav rapidně nehorší. Bylo to těžké období, ale naučilo mě odpočívat a umět nic nedělat.

Truhlář Josef Doležal z Netvořic.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek