Předchozí
1 z 6
Další

Karolína Válová miluje své psy a svět agility soutěží

Karolína Válová, devatenáctiletá studentka maturitního ročníku benešovského gymnázia, která se před pár lety přestěhovala z Ondřejova do Bořeňovic, se se dvěma borderkoliemy věnuje agility už téměř pět let. Může se chlubit několika úspěchy na republikové úrovni jak v kategorii družstev, tak i jednotlivců. K agility - sportu, ve kterém jde o nejrychlejší překonání dráhy psa v určitý čas, se dostala díky mamince, která ji již od dětství k práci se zvířaty vedla.

Karolína Válová z Bořeňovic.

Jakmile jsem poprvé začala chodit, posadila mě mamka na koně, postupně jsem se naučila na nich jezdit, a nakonec soutěžila v parkuru i drezuře. Časem jsem ale více a více tíhla k psům. Začala jsem sledovat hlavně anglickou a americkou YouTube scénu a moc se mi to líbilo. Doma jsme měli bernskou salašnici, která je jedním z nejméně vhodných plemen vzhledem k její tělesné konstituci a častému výskytu problémů s nohami. Během roku jsem se naučila základům, nicméně soutěžní úrovně jsme nedosáhli.

Karolína Válová z Bořeňovic.

Všude jsem viděla borderkolie, které často bývají využívané díky jejich inteligenci a poslušnosti. Mamka mi ke třináctým narozeninám darovala štěně Arryho. Začínali jsme na menších cvičištích, ale poté jsme už jezdili spíše na tréninky k reprezentantům ČR, na intenzivní kurzy a tábory. Dostala jsem se do agilitního světa, posbírala kontakty a v roce 2014 jsme vyrazili na první závody.

Karolína Válová z Bořeňovic.

V roce 2015 jsme se úspěšně kvalifikovali na mistrovství ČR mládeže, kde se nám povedlo poskládat dohromady úspěšné družstvo a skončili jsme jako druzí vicemistři. O rok později jsme už byli prvními vicemistry a v roce 2018 se nám povedlo ulovit vysněné první místo a stali jsme se mistry ČR družstev. V ten stejný rok jsme se také umístili třetí v kategorii jednotlivců.

Karolína Válová z Bořeňovic.

Co se týče tréninků a příprav na závody, je to nekončící, náročná, ale přesto milá práce. Dvakrát týdně mají psi kondiční tréninky, kdy s nimi jezdím na kole nebo běhám několik kilometrů. Pravidelně provádíme různé balanční cviky na posílení vnitřního svalstva, neustále se učíme nové triky, v létě jezdíme na tábory, ale někdy také musí mít psi volno, aby mohli prožívat ten správný „psí život“.

Karolína Válová z Bořeňovic.

Nejradši na agility mám souznění člověka a psa. Nikdo mi tak nerozumí jako právě oni, skvěle vycítí jakékoliv moje rozpoložení a potřeby. Jsou nedílnou součástí mého života, na dovolené jedou vždy se mnou, každý den alespoň hodinu trávíme spolu, protože pro mě je pes skutečně nejlepší přítel člověka.

Karolína Válová z Bořeňovic.

Autorka: Johana Kofroňová