Předchozí
1 z 7
Další

Jan Krůta: V době coronavirové si další plány píšu málem tajným písmem

Jan Krůta se 3. června 1946 v Benešově a po studiu češtiny a tělocviku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se skutečně stal kantorem. V roce 1970 však musel zaměstnání z politických důvodů opustit a stal se z něj redaktor časopisu Sedmička pionýrů a později Mladého světa. Psal i do Ohníčku a s přestávkami až do roku 2002 jako působil i jako šéfredaktor časopisu Sluníčko. Na jaře roku 1989 spoluzaložil a později řídil mediální akciovku Bonton. Je známý ale především jako spisovatel a textař která zhruba osmdesátce interpretů a kapel poskytl více než 1300 textů. Ty zpívají třeba i Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Karel Gott, Michal David, Hana Hegerová nebo především Dalibor Janda. Je autorem 32 knih pro děti i dospělé. Od března 2019 je také člen Rady Českého rozhlasu. Žije v Poříčí nad Sázavou.

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Kantořinu jsem měl moc rád. Přitom jsem měl ale dost velké přesahy do mé současné branže. Moc hodný pan ředitel Václav Staněk v Týnci nad Sázavou mi umožňoval jeden den v týdnu se rozjet do Prahy a pokoušet se nabízet své básně a písňové texty nakladatelům, vydavatelům, spoluautorům a interpretům. Hodně pomaloučku se začínalo se dařit, měl jsem básničky v novinách a časopisech, několik vystoupení v pražské Viole, v Umělecké besedě, v různých knihovnách, ale pořád jsem tehdy byl hlavně vesnický kantor. Nejsložitější bylo se prosadit jako nesmělý venkovan proti již protřelým pražským mladým autorům, kteří od dospělosti vymetali kavárny, kluby, divadla, koncerty a měli proti mně obrovský náskok v kontaktech a sebedůvěře.

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Když mě v pětadvaceti z kantořiny za vyučování písně Běž domů, Ivane, vyhodili, mí pražští literární vrstevníci už měli kontakty a vyšlapané cestičky, někteří už byli zaměstnaní v nakladatelstvích, redakcích novin a časopisů, což samozřejmě znamenalo, že zatímco já měl sem tam nějaké publikace básniček po časopisech, oni už měli na cestě první básnickou sbírku nebo první knihu povídek, anebo v případě textů už psali pro některého zavedeného zpěváka. Protože jsem psal a píšu i poezii, odjakživa píšu raději jako první text. Realita je ale opačná, 95 procent písniček se dneska textuje na hotovou hudbu. Vzhledem k tomu, že jsem byl ale docela slušný hudebník a hrál jsem na několik nástrojů, nerozházely mě v začátcích ani notové záznamy melodií. Dodnes jsem psal texty snad už pro stovku interpretů a kapel, i když mým hlavním spolupracovníkem je Dalibor Janda, se kterým už jsme napsali písní víc než stovku. Dnes je ale málokterý skladatel schopen zhudebňovat napsané texty. Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

I když už jsem starý chlap, pořád se cítím novinářem. Léta v redakci tehdy nejčtenějšího časopisu Mladý svět mi dala překotný, neskutečně pracovně vypjatý, ale úžasný přístup k událostem a lidem. Mnoho z toho období se v "převařené" podobě ocitlo z publicistické roviny v románech nebo knihách fejetonů, esejí, ale dokonce i v písničkových textech. Trochu jiným pramenem byla práce v časopisech pro děti, šéfredaktora časopisu Sluníčko jsem dělal dokonce 27 let a za tu dobu jsem se hodně věnoval tvorbě knih a písniček pro děti. Podle mého scénáře se realizoval celovečerní film Vyhrávat potichu, psal jsem hodně pro televizi a rozhlas, donedávna jsem uváděl tříhodinovou one man show Nedělní dobré ráno v Českém rozhlase Dvojka a na několikrát odloženou premiéru teď čeká můj třetí muzikál Robinson Crusoe.

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Když si mě v Melodii vzal na paškál třeba Jiří Černý, nejásal jsem, ale on, vzdělaný člověk bez básnických nebo textařských ambicí, neměl tendence shazovat, zesměšňovat, škodit. Na rozdíl od jiných neúspěšných básníků, textařů, redaktorů, kteří v rámci své neúspěšnosti škodili a škodí, jak mohou. Názory čtenářů mám rád. Vzácně mohou být i inspirací.

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Žádnému z mých učitelů se bohužel nepodařilo předat mi lásku k historii. Oklikou jsem se dostal k folkloru i k historii. Celá léta jsem trpěl tím, že mám zanedbané vzdělání v oblasti české historie. Posledních pětadvacet let svého života jsem při zaměstnání obrážel antikvariáty, archivy, knihovny, knihkupectví a "sbíral knihy". Teď, když píši třiatřicátou knihu a mám napsáno jistě přes 1350 písňových textů, už si dovoluji luxus spát hodin šest. Na začátku psaní trilogie Můj domov – můj svět byl asi dost originální nápad propojit "velkou" světovou a českou historii s "malou" historií regionální a místní. Ve vyučování dějepisu mi odjakživa chyběly souvislosti a příběhy. To obojí zahrnuji do těch mých tlustých knih ze středních Čech, Benešovska a Podblanicka. Cituji z kronik, deníků a starých rukopisů. Zvláštní místo tam má i moje rodná vesnice Poříčí nad Sázavou, ležící na odvěké Linecké cestě od Prahy. Historie tudy chodila odedávna. První díl zachycuje 1.-15. století, druhý 16.-18. a třetí, který právě píši - 19. a 20. století. 

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek

Znáte to… Chceš-li Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech… V době kotrmelcové coronavirové si další plány píšu málem tajným písmem a vím jediné: potřebuji dopsat trilogii. Jsem už od roku 1992 zároveň nakladatel, takže musím na vydání vždy vydělat a nastřádat peníze. Abych každý díl trilogie mohl vydat, potřebuji na to půl milionu, protože ty knížky jsou bohaté i graficky a fotograficky. Nikdy se mi nepodařilo sehnat žádný grant nebo nějakého movitého sponzorského milovníka historie. Prostě si na vydání své knihy musím jiným psaním vydělat. Děti mi říkají, tati, že se na to nevykašleš… Dneska je každý hrozně chytrý a moc lidí nečte. Ale já vím, že když tenhle projekt nedodělám, už nikdo nenajde tolik času, aby nasbíral a zpracoval tu obrovskou šíři materiálů, které si doma v pracovně deset hodin denně hýčkám.

Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Spisovatel Jan Krůta z Poříčí nad Sázavou.Zdroj: DENÍK/Michal Bílek