VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpěvák Josef Žalud: Baví mě bavit

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ – Jeho chování je neskutečně milé. Kde se ukáže, rozdává dobrou náladu. Mluví velice vybraně, váží slova. Je prostě oblíben.

26.12.2011
SDÍLEJ:

Josef Žalud přebírá ocenění za třetí místo v hudební anketě Boleslavský Otík.Foto: Jaroslav Houštecký

Josef Žalud, kytarista, klávesista a zpěvák z Mladé Boleslavi. Zpívá vlastně všechno, co ho zrovna baví – jazz, swing, rock, pop. Do toho občas něco moderuje. Býval spojen s Big Bandem Michaela Wollmanna, nyní zpívá ve skupině S.O.S. Novinkou na hudebním poli je volné sdružení muzikantů Los Troskos. O tom všem a nejen o tom jsme si povídali.

V poslední době se stále více hovoří o skupině Los Troskos. Můžete prozradit, o jaké seskupení jde?

Říkáme si Los Troskos, protože jsme trosky. Tedy trosky několika kapel z Mladoboleslavska. Scházíme se, když zrovna nehrajeme ve svých domovských kapelách, ale už se objevují i jisté náznaky pravidelnosti.

Kdo tvoří Los Troskos?

Na basu hraje Jirka Šubr z Barbecue, za bicí usedá Honza Pavlíček z kapely Bikini, klávesy jsou moje parketa, zpívá Jana Vilímová-Tomanová z Dance bandu, sólovým kytaristou je Honza Hušek z Fair Play Grass, na kytaru hraje také Richard Hybler z Tupláku a Sevenu. Objevuje se tu Martina Bártová z libereckých Suprherokillers, kytarista Petr Goro Němec a podle možností pak ještě celá řada dalších skvělých hudebníků.

Kde máte zkušebnu a jak často zkoušíte?

Letos jsem si splnil svůj hodně dlouhodobý sen a uvedl do provozu zkušebnu u mne v Semčicích u Mladé Boleslavi. Tam se scházíme podle možností. Když to dobře půjde a budeme zvládat zkoušet jednou týdně, bude to fantazie.

Jaký styl preferujete?

V tuhle chvíli to vypadá tak, že si muzikanti přinesou, co by si chtěli zazpívat a zahrát a v domovské kapele se k tomu třeba nedostanou. Ostatní to buď znají, nebo se to naučí. To samozřejmě vede k neskutečnému žánrovému rozptylu, takže kapelník má – v zájmu zachování alespoň zdání kontinuity repertoáru – právo veta.

Kdo tím kapelníkem je?

Tahle funkce je putovní. Tedy každou chvilku někdo jiný.

Pravá demokracie, že?

No… Spíš posuvný osvícený diktát. Vnímám jako lepší, když někdo s přihlédnutím k názorům ostatních rozhoduje a vede, než aby se tříštilo deset různých názorů bez schopnosti hnout se z místa. Aby ale nedocházelo ke zneužívání moci, je dobré diktátora střídat.

Vypadá to, že vás muzika v Los Troskos vyloženě baví, a že se v ní asi všichni pořádně bavíte?

Jak praví klasik – jsou lidé, kteří mají rádi hudbu, a proto ji provozují. Pak jsou lidé, kteří mají rádi hudbu, a proto ji neprovozují. A pak jsou lidé, kteří mají rádi hudbu, a přesto ji provozují. Všimněte si, že klasik nepřipouští, že by existoval někdo, kdo hudbu rád nemá a to vnímám jako hodně dobrý důvod se držet hudby v jakékoli podobě.

Jak to vypadá s kapelou S.O.S.?

Dobře. Hrajeme. Už s námi nevystupuje zakládající člen Standa Beneš, který se naplno věnuje zvukaření, a díky svým kvalitám už spolupracuje s věhlasnými kapelami. Po jeho odchodu jsme se chvíli personálně hledali, ale nakonec se podařilo dát dohromady partu lidí, které baví to, co by neautorská zábavová kapela měla nabízet. V S.O..S tak v současnosti hraje na klávesy Lucka Janečková, na kytaru Honza Hušek, zpívá Monika Karglová – velký pěvecký pojem v regionu, no a já zpívám a hraju na kytaru. Snažíme se držet bigbítu, ale abychom vyšli vstříc zábavovému publiku začínáme zařazovat i nové věci.

Vaše srdeční záležitost je ale jazz a swing.

To je pravda. Několik let jsem zpíval s Big Bandem Michaela Wollmanna, kapelníka, kterého si nesmírně vážím, a díky kterému jsem se dostal k „dospělé“ muzice blíž, než jsem kdy vůbec považoval za možné. Pak mi nabídl spolupráci Luboš Itze – skvělý muzikant a báječný člověk, který za 80 let svého života projezdil svět na vlnách jazzu a když se před časem vrátil zpátky do Čech, dal dohromady muzikanty z bývalého tanečního orchestru Studio, a vzniklo uskupení MB Old Stars. To jsou páni jazzmani, před kterými hluboce smekám. Říkávám, že jsme čtyřgenerační uskupení. Bubeníkovi Kubovi Novotnému ze skupiny DeBill Heads ještě není dvacet, o generaci starší jsme já a Gábina Konopková, za generaci našich otců jsou v Old Stars Jarda Nestával, Mirek Čuban a Karel Šulc. No a pak je tu nestor Luboš Itze, který nedávno oslavil osmdesátku. Velmi široké spektrum. Je úžasné, když něco takového vznikne.

Vy jste na Mladoboleslavsku hodně známý…

…to si nemyslím. Jestli jsem občas trochu víc vidět, rozhodně to není proto, že bych něco nějak výjimečně uměl. Spíš proto, že strkám nos do všeho a to není nic ke chlubení.

…počkejte, nebuďte skromný, při vašem zpěvu se zastavuje čas, je nesmírně příjemný. Zajímá mne ale jedna věc – všichni kolem vás vydávají cédéčka, skládají písně. A vy v tomto směru nic.

To je od vás hezké, děkuji, ale nechme čas raději plynout. Je pravda, že cédéčka nevydávám. Nemám na ně co nahrát. Jsem jenom interpret a nemám autorské ambice. Nemyslím si, že bych v tom byl dobrý. Nicméně ze zásady nikdy neříkám nikdy, takže nedávno padla kosa na kámen a začali jsme trochu tvořit s Klárou Šedovou, což je velmi charismatická mladá dáma, zpěvačka, herečka, moderátorka, pedagožka a to pro mě nejpodstatnější – vynikající šansoniérka. Věřím, že se to posune dál, a že třeba „něco“ vznikne.

Co znamená “něco“ vznikne?

Uvidíme. Mluvíme s Klárou o věcech, o kterých by chtěla zpívat a třeba se nám podaří dojít k něčemu, o co se budeme chtít podělit.

A vy v tom hrajete jakou roli?

Snažím se psát texty, které jsou živé a sdělující. Je to pro mě hodně nové. Poezie, kterou jsem do dneška psal, má k písňovým textům daleko, tak je to takový zápas formy a obsahu. No uvidíme.

Napadlo vás někdy, že byste měl vlastní písně a natočil cédéčko?

Napadlo. Ale nikdy jsem to nechtěl tak moc, abych tomu podřídil své konání a dotáhl to do konce.

Věříte, že se to někdy podaří, nebo vás tahle myšlenka vůbec nezajímá?

Spíš než cédéčka bych se raději dočkal vydání svých básniček a povídek.

Hrajete na kytaru a klávesy, zpíváte, provázíte hudební večery, občas moderujete a ještě básničky? Není těch aktivit už poněkud mnoho?

Je. Když k tomu přidáte ještě to, že už deset let píšu reklamní scénáře a jsem členem uměleckého sdružení AMATÉTŘI, kde působíme ve trojici s fotografem Pavlem Horeckým a výtvarnicí Evou Ježkovou, bude vám už úplně jasné, co jsem na začátku našeho povídání myslel tím, že nic neumím, ale do všeho strkám nos.

Fotograf, výtvarnice a zpěvák – básník. To je zajímavá kombinace.

Jsem stejného názoru. Propojení fotografie s kresbou a psaným slovem je věc, která nás napadla ve snaze vyprávět vizuálně příběh s přesahem do fantazie. Necháte diváka, aby si sám vytvořil v hlavě imaginární děj, který mu naznačujete, ale zároveň mu dáváte informace, kterými držíte nit příběhu. Byli jsme velmi mile překvapeni pozitivními reakcemi na naše první výtvory. Za poslední dva roky máme za sebou dvě výstavy a to je fajn.

Zpátky k hudbě. Koho z hudební branže máte vlastně rád?

Mými oblíbenými autory a interprety jsou Zuzana Navarová, Vlasta Redl, Tomáš Klus, Eric Clapton, Oscar Peterson, Enio Morricone a spousta, spousta dalších. Každého z nich mám rád pro něco jiného. Je to jako s těmi věcmi, do kterých strkám nos – je jich hodně, ale nějak jich nemůže být míň.

Jste novopečeným bronzovým Otíkem. Tedy u čtenářů Deníku jste si vybojoval v anketě oblíbenosti Boleslavský Otík bronzovou příčku. Jak se k této anketě stavíte?

Podle mne je to skvělá anketa. Vím, že Otík se rozjel ve všech okresních městech ve středních Čechách a to je moc fajn, protože se najednou o muzice víc mluví a víc píše. Najednou je vidět, kolik lidí vnímá hudbu jako součást svého života do té míry, že se jí buď aktivně věnuje, nebo alespoň někde vystřihuje kupony a vyplňuje hlasy na internetu proto, že považuje za důležité, aby ten „jeho“ interpret byl nějak oceněn. V tom vidím velký smysl ankety. Anketa Otík je anketou popularity. Vox populi, vox Dei. Nikdo nehodnotí, co člověk umí, jak to umí, jak se tomu věnuje. Měřítkem je popularita. Hodnotí nás ti, pro které tu muziku děláme, tedy posluchači. Co víc si přát, než uspět právě v jejich očích?

Co vás vlastně na muzice baví? Proč máte pořád touhu vstupovat na jeviště a zpívat, hrát?

Baví mě bavit a není to jen o muzice. Rád kolem sebe vidím spokojené lidi, a když dokážu k té spokojenosti nějak přispět, udělám to. Kdo to jednou zkusil, ví, o čem mluvím.

Josef Žalud, 37 let, 4 roky ženatý, manželka Iveta, absolvent Střední průmyslové školy, bydlí v Semčicích u Mladé Boleslavi. Pracuje bezmála 20 let ve vývojovém středisku Škody Auto Česana. V současnosti jako specialista homologací agregátu, dříve dělal zkoušky aut za extrémních klimatických podmínek. Začínal v kapele Tandem, hrál v Dobrém A-bandu, Big bandu Michaela Wollmanna. Nyní hraje a zpívá v kapelách S.O.S., Old Stars MB, Los Troskos a hostuje ve skupině Koneckonců.

Autor: Jiří Macek

26.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Votice, Hledáme šikovné uchazeče na pozici Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadujeme pracovitost a zodpovědnost. Vyučení v potravinářství výhodou, potravinářský průkaz výhodou.Nabízíme stabilní zaměstnání na HPP, možnost karierního růstu. Příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity, bonusy prémie. Kontaktovat telefonicky nebo emailem, nebo osobně na adrese Benešov, Křižíkova 2158 od 10-14 hod.. Pracoviště: Penkart s.r.o. votice - mokate czech,s.r.o., 259 01 Votice. Informace: P.Kartova, +420 608 507 172,608 611 122.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 23 000 Kč

Hlavní účetní Finanční účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Agro dolní kralovice s.r.o., 257 68 Dolní Kralovice. Informace: Jana Machyánová, +420 317 856 230,605 207 925.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje prodejce vozů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov Nový autosalon FORD - obchvat směr Vlašim, Muže nebo ženu i bez předchozích obchodních zkušeností, ochotné a s chutí pracovat., Nabízíme zajímavou práci, s možností dalšího vzdělávání na hlavní pracovní poměr., Odměna odpovídá dosaženým výsledkům. Životopis a motivační dopis zašlete e-mailem. První kontakt e-mailem nebo telefonicky 8-16 hodin.. Pracoviště: Jaško motor s.r.o., Tyršova, č.p. 176, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zdeňka Staňková, +420 317 726 920.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu Prodavač/ka stavebnin. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bystřice u Benešova / Středočeský kraj/, Přijmeme na hlavní pracovní poměr prodavačku do prodejny stavebnin. Průměrná měsíční mzda 15.000,- Kč, případná dohoda možná, pracovní doba neurčitá, stravenky a další odměny. Nutná trestní bezúhonnost, ochota učit se novým věcem, příjemné vystupování. , Náplň práce: - prodej stavebního materiálu - přejímání, kontrola a skladování zboží - práce s PC - naskladňování zboží, program POHODA (zaškolíme) - obsluha nově otevřené půjčovny drobných stavebních strojů - komunikace se zákazníkem . První kontakt telefonicky, e-mailem. Osobní návštěvy 7-15 hod.. Pracoviště: Vosa - mvs, s.r.o. - pracoviště bystřice, Dr. E. Beneše, č.p. 80, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Milan Vosátka, +420 777 764 231.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První narozené mimčo v nových porodních boxech v benešovské porodnici je David Pfeffer, který těší své rodiče Janu a Petra Pfefferovi z Přestavlk od 13. dubna. Davídek při narození ve 22.53 měl 2 920 gramů a 47 centimetrů. Doma bratra přivítal Daniel (7).
8

Právě jsme se narodili

Ilustrační fotografie.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Nemaká, napadá opozice středočeskou hejtmanku

Střední Čechy – Ostře nabito před veřejným zasedáním zastupitelů, kteří budou ve čtvrtek jednat na krajském úřadě, má středočeská opozice. Na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) se v pátek jménem zastupitelského klubu ODS osopil místopředseda strany Martin Kupka. Vytkl jí nízkou účast na zasedáních rady kraje.

Hledají se svědci tří událostí. Policie si neví rady

Benešovsko - Dvě dopravní nehody a zneužití platební karty vyšetřují policisté z Benešovska již od března. Případy nemohli doposavad uzavřít, jelikož jim chybí výpovědi svědků dvou dopravních událostí, a v souvislosti se zneužitím karty nemají samotného pachatele. Policisté se proto obracejí s prosbou o pomoc veřejnost, která by mohla při vyšetřování případů pomoci.

Zájemci o podnikatelskou slávu se mohou přihlásit. I být přihlášeni

Střední Čechy – Zviditelnit se v regionálním měřítku – a třeba i uspět na celostátní úrovni. Takovou příležitost středočeským podnikatelům a živnostníkům, kteří vynikají ve svém oboru, nabízejí organizátoři již zavedených soutěží o firmu roku a živnostníka roku, které letos vstupují do třináctého ročníku. David Pavlát jménem pořadatelů upozornil, že největší podnikatelské klání v republice nabízí příležitost dát o sobě vědět – a získat tak nové zákazníky, ale i přátelství nebo obchodní vztahy.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT