VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Základní umělecké školy soutěžily

Benešov - Ve dnech 10. – 11.února se konala okresní soutěž ZUŠ. Vyhlašovatelem soutěže je MŠMT. Pořadatelem okresního kola soutěže se stala Základní umělecká škola Josefa Suka Benešov. Do soutěže byli přihlášeni soutěžící z Benešova, Čerčan, Votic a Vlašimi

25.2.2009
SDÍLEJ:

Barbora Nováková v kategorii příčná flétna postoupila do krajeFoto: Václav Turek

Výkony soutěžících hodnotily dvě odborné poroty, která byly složeny převážně z pedagogů všech ZUŠ v okrese Benešov.
V úterý 10. února se konalo okresní kolo soutěže ZUŠ v oborech sólový a komorní zpěv. V osmi kategoriích se zúčastnilo čtrnáct žáků z čerčanské a benešovské ZUŠ. V porotě usedly paní učitelky z obou uměleckých škol Jana Gernertová z benešovské a Ema Gallová z čerčanské školy. Předsedkyní poroty byla Eva Nacházelová z Benešova.
Zástupcem těch nejmenších, v nulté kategorii, vystoupila Alžběta Faltejsková z Benešova. Svým výkonem dosáhla až na postup do krajského kola, které se bude konat 18. a 19. března v Benátkách nad Jizerou.
Za první kategorii vystoupila Linda Leová, zastupující benešovskou školu, a Erika Galová z Čerčan. Obě děvčata postoupila z prvního místa do Benátek. Linda s celkovým počtem bodů 68 a Erika se 74 body.
Edita Kleinová, zastupující druhou kategorii a uměleckou školu v Benešově bohužel do dalšího kola nepostoupila, ale vyzpívala si pěkných 60 bodů.
Třetí kategorie v sólovém zpěvu vystoupili Gallová Johana z Čerčan, Le Thao Anh, Kapounová Adéla a Režný Miloš z Benešova. I tady postoupily dvě soutěžící; Johana Gallová se 67 a Le Thao Anh se 63 body.
Štěpánka Tomášová ze čtvrté kategorie se na Benátky bohužel těšit nemůže, ale i přesto předvedla pěkný výkon.
Vystoupení soutěžících v páté kategorii byly výborné. Rozhodnout, kdo postoupí do krajského kola, bylo pro porotu skutečně těžké. Zazpívaly Hana Kronovetrová a Klára Masnicová z Čerčan a Klára Lázničková a Eliška Průšová z Benešova. Nakonec se porotra rozhodla, že benešovský okres budou zastupovat obě Kláry. Klára Masnicová dostala 71 a Klára Lázničková 67 bodů.
Klasová Ráchel předvedla velmi pěkný výkon. Se 67 body zaslouženě postupuje do krajského kola a bude reprezentovat devátou kategorii.
V oboru komorní zpěv reprezenotovaly čerčanskou školu Hana Kronovetrová a Klára Masnicová. Jejich dvojhlas je probojoval do Benátek se 66 body.
Celé toto soutěžní kolo proběhlo ve velmi příjemné atmosféře a všichni soutěžící předvedli kvalitní výkony. Všem žákům, kteří postoupili, přejeme hodně štěstí a skvěle naladěný hlas do krajského kola v Benátkách nad Jizerou.
Ve středu 11. února pak probíhala soutěž hudebního oboru ve hře na dechové nástroje. Tato soutěž byla rozdělena do dvou bloků. V jednom bloku soutěžili hráči ve hře na zobcovou flétnu a ve druhém pak hráči na dechové nástroje dřevěné a žesťové. Výkony hodnotila sedmičlenná porota, která byla složena z pedagogů všech ZUŠ působících na území okresu Benešov.
Ve hře na zobcovou flétnu soutěžilo 17 žáků v kategoriích II. – VII.. Ti předvedli velmi pěkné výkony a téměř polovina jich postoupila do krajského kola, které bude probíhat ve dnech 16. – 17. března v ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně. Tradičně nejúspěšnější v této oblasti byla ZUŠ Čerčany, ze které postoupilo 6 hráček na zobcové flétny - Martina Lázničková, Tereza Melíšková, Kristina Ratajová, Zuzana Horáková, Eliška Podroužková a Monika Zuberová. Další dvě soutěžící (Bohumila Peroutková a Monika Kačenová) pak postoupili za ZUŠ Vlašim.
Ve hře na dechové nástroje bylo přihlášeno nejvíce žáků za dobu konání soutěží ZUŠ – celkem 46. V této oblasti byla zase nejúspěšnější ZUŠ Josefa Suka Benešov a ZUŠ Vlašim.


Byla zastoupena celá řada dechových nástrojů

příčná flétna – postup Jitka Pallová, Barbora Nováková, Aneta Hořejší ze ZUŠ Benešov, Markéta Tůmová, Silvia Matoušková, Karolína Čmuchová ze ZUŠ Vlašim

klarinet – postup Jiří Tůma, David Král, Josef Škvor ze ZUŠ Benešov, Václav Štětina ze Zuš Vlašim

saxofon – postup Petr Hlom ze ZUŠ Benešov

trubka – postup Aleš Král ze ZUŠ Votice, Patrik Aliji ze ZUŠ Benešov

tenor – postup Ondřej Šusta ze ZUŠ Benešov, Pavel Strnad ze ZUŠ Vlašim

tuba – postup Vít Dvořák ze ZUŠ Benešov


Okresní soutěž proběhla v krásném prostředí ZUŠ Josefa Suka Benešov v přátelské atmosféře především mezi porotou a mladými umělci. Výkony všech soutěžících byly na velmi dobré úrovni a právem za to patří všem soutěžícím blahopřání a poděkování. Vždyť věnovali přípravě jistě nemálo času a energie. Těm, kteří se probojovali do krajského kola přeji, aby se jim soutěžní vystoupení podařilo, aby si odnesli ze soutěže hezké zážitky, případně navázali přátelství se svými kolegy z ostatních škol a aby reprezentovali co nejlépe své ZUŠ ve Středočeském kraji.

Václav Turek, Jitka Pazderová, ZUŠ Josefa Suka Benešov

Autor: Roman Mašek

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věneček tanečního kurzu ve Vlašimi se konal v sobotu 9. prosince.
75

OBRAZEM: Tanečníci zaplnili vlašimskou sokolovnu

Setkání před Betlémem v podání kejklíř Víti Marčíka.
5

Setkání před Betlémem měli v Neveklově

OBRAZEM: Cestování po dálnici komplikovaly nehody

Psáře - Nehoda dodávky a kamionu na 50. kilometru D1 směr Praha, k níž došlo v neděli 10. prosince odpoledne si vyžádala zásah hasičů ze Zruče nad Sázavou a Dekonta týmu. 

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

OBRAZEM: Advent slavili v sázavské Huti František

Sázava - Tento víkend uspořádalo Centrum sklářského umění v Sázavě advent na Huti František. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program.

OBRAZEM: Advent na hradě v Týnci

Týnec nad Sázavou - Druhý advent si v muzeu na hradě v neděli 10. prosince připomněli návštěvníci tohoto místa. Kromě trhovců se šperky, domácím mýdlem či vánočními ozdobami se tam konalo také představení pro děti. Bílkovo kratochvílné divadlo sehrálo pohádku Jak chtěl Kašpárek slavit Vánoce. Podvečer se pak v muzeu konal vánoční koncert tria Bardolino.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT