Hra, rozdělená na devatenáct obrazů, byla zasazena do středověku a ukázala nám, co možná předcházelo tomu, než kníže Oldřich potkal svou budoucí manželku, pradlenu Boženu.

Než k setkání došlo, dorazilo na Pražský hrad poselstvo saské, anglické a ruské princezny, ale i poselstvo čínské, avarské a dokonce i od Sněhurky. Do výběru manželky výrazně zasahovala Oldřichova rázná matka, která syna neustále peskovala. Ve hře zazněla řada vtipných narážek na dobu minulou, ale i na současnou, zejména zaměřenou na politickou scénu.

Na jevišti se postupně vystřídalo 33 postav v podání 14 herců. Jak sám autor a režisér hry Vlastimil Neklapil řekl: „Nejedná se o žádnou historickou hru, spíše o takovou veselohru až jakýsi úlet“.

Divákům se celkově hra líbila, což dokázali potleskem, ale i hlasováním při odchodu z divadla, a to vložením vstupenky do krabice opatřené příslušným nápisem: Líbilo, Líbilo s výhradami a Nelíbilo.

Jak soubor obstojí v celkovém hodnocení soutěže, se dozvíme v pátek 25. října, kdy bude slavnostně ukončena přehlídka s předáním cen v daných kategoriích. Po něm se představí soubor Radar/Hrobeso s hrou Ostře sledované vlaky.

Vladimír Trmal