Od počátku týdne měli pracovníci Fundusu plné ruce práce s přípravou, převozem i instalací nejen samotných kostýmů, ale i pohádkových rekvizit.

„K vidění jsou tu kostýmy všech hlavních postav, Dory, Markytky, Honzy, Lucifera, kterého představoval Karel Gott, čertů, dvořanů, dvorních dam, princezny, rytíře a řady dalších," uvedl majitel galerie Milan Bísek s tím, že výstava zahájená v sobotu potrvá až do března příštího roku.

Kostýmy z pohádky Z pekla štěstí do značné míry odpovídají historickým originálům. Látky pro výrobu například šatů královen a princezen vybírány tak, aby vzorem i barevností odpovídaly skutečnosti.

„U pohádek odpovídajících období pozdního baroka a počátku renesance se krejčovští mistři, s nimiž naši kostýmní výtvarníci spolupracují, snaží maximálně dodržet dobové střihové postupy. Současně musí dbát i na to, aby kostýmy byly nositelné," prozradila při dolaďování instalace Věra Krátká, vedoucí Fundusu.

„V naší modistické dílně vyrábíme také čelenky, závoje, a dobové kabelky, z nichž některé jsou tu také k vidění," doplnila šéfka Fundusu s tím, že uložené kostýmy je třeba také pravidelně prohlížet, čistit a opravovat. Vystavené kostýmy z pohádek jsou velmi pracné, proto nejsou žádnou lacinou záležitostí. Průměrná pojistná hodnota jedněch šatů se pohybuje kolem sta tisíce korun. Nejdražší oblek, kolet s kalhotami, pláštěnkou a kloboukem, který nosil Miroslav Šimůnek jako Honza, je oceněn dokonce na dvojnásobek.

Kromě kostýmů návštěvníci galerie budou moci na výstavě obdivovat také řadu filmových rekvizit z nichž mnohé z nich jako je divan, stůl či kolébka jsou dobové originály.

„Plánovali jsme pozvat na zahájení představitelku princezny Eufrozíny Sabinu Laurinovou, ale ta se pro zdravotní indispozici omluvila, režisér Zdeněk Troška zahajoval už minulou výstavu, takže jsem se rozhodli že uspořádáme autogramiádu herců z této pohádky, ale až někdy v průběhu ledna," řekl galerista Milan Bísek s tím, že zahájení výstavy se uskuteční v sobotu 20. prosince od 13 hodin a ten kdo má rád pohádky, by si určitě neměl nechat tuto výjimečnou příležitost ujít. Dospělí, kteří přijdou se svými dětmi se tak prý mohou alespoň na chvíli vrátit do dětství.

KAREL CHLUMEC