„Tyto peníze jsme rozdělili rovnoměrně, polovina přijde na konto našeho partnera dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF, jejíž zástupci se večera se známým režisérem rovněž zúčastnili. Druhou polovinu jsme použili na nákup krmení, hygienických potřeb a dalších potřebných věcí pro kočičí útulek Srdcem pro kočky ve Vrběticích. Tam jsme všechno, včetně darů do bazárku pro kočky z vetešnictví v Martinicích dopravili o uplynulém víkendu," informoval galerista Milan Bísek (na snímku s režisérem Zdeňkem Troškou) s tím, že majitelé útulku byli z už druhé dodávky potřeb pro kočky velmi šťastni, protože to podle jejich slov velmi pomůže čtyřnohým klientům.

Peníze z této akce poslouží k nákupu očkovacích vakcín pro děti v nejchudších zemích světa. Očkování je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak ochránit děti před nakažlivými chorobami, které pro ně mohou být smrtelné, jako spalničky, záškrt, černý kašel, dětská obrna a další," informoval zástupce UNICEF Aleš Foltýnek.

Podle zástupce UNICEF Aleše Foltýnka posilování imunity pomocí očkování je tak díky podpoře Galerie Občanská možné i u dětí z nejchudších oblastí a všude tam, kde chybí dobrá zdravotní péče. Propočty dětského fondu pak dokládají, že každým rokem jsou tak zachráněny až tři miliony dětských životů. Jedna dávka proti šesti smrtelným nemocem přijde na zhruba šest set korun korun. Galerie Občanská záložna tak touto akcí pomůže zachránit sedm dětských životů.

„Musím připomenout zásluhu pana režiséra Trošky, který právě ve prospěch pomoci dětem a zvířatům vzdal svého honoráře za účinkování v KD Blaník," řekl vlašimský galerista.

Nestává se tak často, aby kulturní zařízení, jakým je galerie, podporovala další subjekty. Většinou sama potřebuje pomoc města či sponzorů. Galeristé Milan Bísek a Petra Kamarýtová jsou ale výjimkou. Jako milovníci koček oslovili před časem majitele útulku Srdcem pro kočky ve Vrběticích a polovina z výtěžku charitativního večera jim pomohla pořídit další potřeby pro chlupaté micky. „Velkou radost majitelům zařízení udělaly i knihy či keramika, které věnoval Pavel Kuře z vetešnictví v Martinicích, který vyslyšel naší výzvu k pomoci.

Tyto věci se budou nabízet zájemcům prostřednictvím bazárku, jehož výtěžek dále pomůže kočkám v útulku. Také režisér Zdeněk Troška přispěl do bazárku třemi výtisky své zbrusu nové knihy Nebe v hubě aneb Čertův švagr s vlastnoručním věnováním," dodal Milan Bísek.

KAREL CHLUMEC