„S Ivem Kahánkem jsme se poprvé na pódiu potkali ve Vídni, kam nás vyslala rakouská ambasáda v rámci projektu Praha-Vídeň-Budapešť. Posléze jsme spolu tři týdny bydleli na festivalu ve Španělsku a to už se dva lidé poznají. Když jsme spolu vydrželi tak dlouho na jednom pokoji, řekli jsme si, že to příštích pár let vydržíme i na pódiu,“ vzpomíná se smíchem Irvin Venyš.

Společně už vystupují více než šest let. „Ještě jsme se i přes menší konflikty nerozešli ve zlém, dokonce se scházíme i mimo zkoušky.

Dá se tedy říct, že jsme se za tu dobu stali dobrými přáteli. Co se týká spolupráce v rámci komorní hudby, tak i přes své neoddiskutovatelné sólistické schopnosti je Ivo velmi pozorným a vnímavým komorním hráčem,“ připomíná klarinetista.

Ve čtvrtek ve Vlašimi zahrají díla Brahmse, Debussyho, Martinů a Poulenca. Ta patří nejen ke stěžejním skladbám klarinetového repertoáru, ale zároveň i k Venyšovým nejoblíbenějším. Připravený je samozřejmě mají i přídavek.

„Ve Vlašimi, pokud mi paměť slouží, jsem ještě nehrál. Dokonce i pan Kahánek, a to už je nějaký matador českých pódií, mi včera říkal, že v tomto městě bude hrát poprvé,“ uzavírá Irvin Venyš.

KAREL SOUČEK