„Já myslím, že je to dobou a pak také otázkou financí. V těch organizacích musí být lidé, tahouni, kteří si organizaci plesu vezmou za své, ale je tu i určité riziko, že když nepřijde pět set lidí na ples, tak se nevydělá," informoval o možných příčinách ve městě pomalu zanikající tradice vlašimský starosta Luděk Jeništa a dodal, že ho mrzí a zároveň i chápe, že maturitní plesy vlašimské školy přesunuly do Benešova, kde jsou reprezentativnější prostory pro mnohem víc návštěvníků.

Přestože organizací a klubů, kterých je ve Vlašimi požehnaně, jediným, kdo se nebál jít do rizika, že na pořádání plesu nemusí vydělat, je oddíl volejbalu TJ Sokola Vlašim. Společenský večer ve vlašimské sokolovně pod taktovkou volejbalistů připadne letos na poslední pátek v únoru. Tím plesová sezona ve Vlašimi prakticky začíná a končí. Dále už musí Vlašimští za některým z plesů vycestovat.

„Začalo to tím, že střední školy se s maturitními plesy přesunuly do Benešova. Poté jsme dělali rekonstrukci podlah a zohlednili to v nájmu za prostory, nemohli jsme si na nové povrchy pustit každého," přiblížil úbytek plesů ve městě starosta TJ Sokol Vlašim Tomáš Kučera s tím, že jde o komerční i generační záležitost. Kdyby prý v sokolovně udělala diskotéku, přišlo by určitě víc lidé než na ples.

A kolik organizace, která by ve Vlašimi chtěla ples uspořádat za pronájem sokolovny zaplatí? Podle hospodářky vlašimského Sokola Renaty Hejné přijde hodinový pronájem malého sálu na tisíc korun, velkého pak o pět set korun víc, příprava sálu stojí polovic. Za pronájem jeviště zaplatí zájemce šest set korun za hodinu.

„U pořadatelů, kteří jsou u nás poprvé účtujeme ještě o něco víc. Snažíme se tak krýt rizika spojená s organizátory, s nimiž jsme zatím neměli žádnou zkušenost," vysvětlila hospodářka tělovýchovné jednoty.

Ta tam je doba, kdy byly ve Vlašimi každý víkend dva plesy a vstupenky se musely rezervovat nebo shánět. Obce v okolí Vlašimi si však naštěstí tuto tradici stále drží, a to i díky aktivním organizacím jako jsou hasiči nebo myslivci.

„Na vesnici stačí i když přijde míň lidí, náklady na pronájem sálu tam nejsou tak velké. Ples tam má také trochu jinou atmosféru," podotkl vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že město má hotovu studii na rekonstrukci KD Blaník, která by rozšířila kapacitu sálu, co však chybí, jsou peníze.

Jedním, kdo v minulosti pravidelně pořádal plesy ve Vlašimi, byli hokejisté. Proč už tomu tak není?

„Naposledy jsme dělali ples před čtyřmi lety. Lidi už se nechtějí bavit, chodilo jich stále méně a my jsme nebyli schopni pokrýt vysoké náklady na malý i velký sál. Když nám hrál Keks přišlo asi čtyři sta lidí, pak už jen polovina a nebylo možné to utáhnout," vysvětlil jeden z spolumajitelů HC Vlašim Viktor Herwig s tím, že ale vždy každoročně v klubu uvažují a hovoří o tom, že by ples udělali.

KAREL CHLUMEC