Dvacáté výročí školy připravila její ředitelka Lenka Proschková, další čechtická žačka a patriotka, na státní svátek 28. září. Kromě něj si zúčastnění připomněli také tři čechtické židovské dívky, které nacisté odvlekli do koncentračních táborů.

„V Čechticích se stále hovoří jen o tragédii z osmého května 1945. Při té příležitosti mě asi před pěti lety napadlo zavzpomínat také na ty, na které se už zapomnělo," uvedla ředitelka školy Lenka Proschková, jejímž koníčkem je historie. 

Při tom vyšlo najevo, že dvě židovské rodiny, Ohrensteinů a Hochbergů, jakoby ani neexistovaly.

„Přitom to byly rodiny, jejichž děti tu chodily do školy a někteří lidé na ně v dobrém vzpomínají dodnes," uvedla ředitelka.

Díky německé nacistické preciznosti bylo možné vystopovat smutný osud čechtických židovských rodin a také jejich dětí. A od toho už byl jen krůček k uctění jejich památky.

„Bohužel zatím žádné další stopy, třeba fotografie, se nám nepodařilo najít," přiznala Lenka Proschková.

Do úsilí tuhle bilanci změnit, se proto zapojují nyní i čechtičtí deváťáci. Ti v rámci projektu Zmizelí sousedé budou pátrat dál.
Výsledky předloží do konce školního roku. Pomoci jim může i veřejnost.

Pokud by někdo měl k uvedené záležitosti nějaké informace, může je poslat buď přímo do čechtické ZŠ, nebo do redakce Benešovského deníku.