VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Benešově se konal první Literární festival

Měsíc březen býval a je i dnes v našem povědomí vždy nějak spojován s knihami, čtenáři a literaturou obecně. Kdysi jako oficiálně vyhlašovaný Měsíc knihy, dnes, v konkurenci elektronických médií, se zdůrazňuje především význam knihy a důležitost čtenářství. Je proto příznačné, že letošní březen přinesl do našeho města nový, literárně zaměřený projekt. Zatímco hudba, divadlo i výtvarné umění tu pevně zakotvily již dříve a staly se neodmyslitelnou součástí benešovského kulturního života, literární pořad většího rozsahu vstoupil na scénu našeho města letos poprvé. Semínko nápadu uspořádat festival tohoto zaměření bylo zaseto před mnoha léty. Tehdy začal profesor benešovského gymnázia, básník a prozaik Pavel Hoza pořádat autorská čtení, literární večery a setkání se zajímavými autory. Později našly tyto akce pohostinnou náruč v kavárně Na Slovíčko, která svou atmosférou umocňuje příjemně strávené chvíle s krásnými myšlenkami a kultivovaným slovem.

1.4.2016
SDÍLEJ:

Kantor, básník a prozaik Pavel Hoza.Foto: Zdeněk Kellner

Po zkušenostech s dlouhou řadou autorských čtení a na základě příznivého ohlasu stále početnějšího okruhu návštěvníků a milovníků těchto milých setkání se rodila podoba rozměrnějšího literárního projektu. Organizace podobného podniku by nebyla možná bez morální a finanční podpory Města Benešova, díky níž se mohl tento svátek literatury uskutečnit. A myslím, že výsledek stál za to.


Literární festival nabídl benešovské kulturní veřejnosti v průběhu března čtyři pořady mluveného slova různého zaměření, po každé s hudebním doprovodem jiného nástroje (kytara, flétna, klávesy a violoncello) a jiným protagonistou. Tak mohli návštěvníci festivalu sledovat dramatizaci románu, být přítomni rozhovoru s básníkem, vychutnat si v uměleckém přednesu čtení humoristických povídek i nahlédnout do tvůrčí dílny autora a jeho práce na románu.


Slavnostní zahajovací večer se konal 9. března v Šímově síni Muzea umění a designu. Úvodním slovem přivítal návštěvníky Pavel Hoza a přiblížil cestu a okolnosti, které vedly ke zrodu festivalu. Básník Vladimír Janovic, který je s Benešovem důvěrně spjat prožitým dětstvím a mládím, připomněl bohatou kulturní historii města v třicátých létech minulého století, kdy zde působil a vyvíjel bohatou osvětovou a kulturní činnost spolek Komorní sdružení a také tu krátce žil hudební skladatel Josef Suk. Na tuto dobu kulturního rozkvětu města chce také tento festival navazovat a dále ji rozvíjet.

Herec a hlavní iniciátor literárního festivalu, František Kreuzmann, představil jeho programovou náplň a pozval všechny přítomné k dalším pořadům. Za vedení města přivítal početné návštěvníky slavnostního večera starosta Petr Hostek, který vyjádřil radost z nového kulturního počinu a vyjádřil naději, že festival bude mít další pokračování.


Pozornost návštěvníků večera se pak zaměřila na provedení scénického zpracování románu Jacka Londona Tulák po hvězdách v strhující interpretaci Alfréda Strejčka za doprovodu kytarového virtuosa Štěpána Raka. Tento román o nezlomnosti a síle lidského ducha byl kdysi součástí repertoáru divadla Lyra Pragensis. Alfréd Strejček patří k našim nejlepším interpretům poezie i prózy a příběh o vzepětí lidské vůle byl tlumočen se smyslem pro jeho dramatickou linku a s pozorností ke každému detailu. Svébytnou složku představení tvořila hudební kreace známého kytaristy Štěpána Raka, podtrhující napětí a spád textu. Všichni, kdo navštívili tento večer Šímovu síň, odcházeli do hloubi duše zasaženi sugestivní silou a ohromujícím účinkem mluveného slova.


Zajímavý pohled do tajů básnické tvorby přinesl další pořad 11. března v kavárně na Slovíčko, kde pod poetickým názvem „Vůní lip vcházíš do dějin..", nám básník, překladatel a esejista Vladimír Janovic umožnil v rozhovoru s herečkou Hanou Benešovou nahlédnout do tak křehkých záležitostí jako je vznik básně a její sdělnost, osvětlit co je a není poezie, a také si připomenout výběr z veršů našich i světových autorů, které jsou srdci básníka blízké a jejichž imaginace na něho silně zapůsobila. Setkání s Vladimírem Janovicem je vždy zážitek a naslouchat jeho kultivovanému vyprávění o poezii je vysokou školou vkusu i přesného a úsporného vyjadřování různých myšlenek, v nichž se prolíná literatura se životem a světem kolem nás. Ovládá velké umění hovořit o složitých a málo přístupných věcech jednoduše, názorně a s noblesou. Při procházce skrytými zákoutími poezie nám poutavě přiblížil mnoho otázek týkajících se básnické tvorby i funkce poezie ve společnosti. Rozhovor o poezii kongeniálně dokresloval zvuk flétny ve skladbách citlivě přednesených vynikající Lenkou Šimkovou.


Znovu jsme se přesvědčili o tom, že poezie žije a bude žít nadále, i když dnešní materializovaný svět ji nepotřebuje a mnohým se jeví jako zbytečná věc. Ale k životu nutně potřebujeme i okouzlení a úžas, ke kterým vede setkání s krásou. A literatura, zejména poezie, nám k tomu otevírá cestu.


Přítomnost známého herce a moderátora Jana Rosáka byla jistě příčinou velkého zájmu o třetí pořad 16. března opět v kavárně Na Slovíčko, ve kterém za hudebního doprovodu Zdeňka Dočekala na klávesy zazněly povídky kanadského humoristy Stephena Leacocka Literární poklesky. Odlehčený večer se nesl na vlně příjemné a uvolněné atmosféry. Duchaplný a trefný autorův humor zaměřený na různé lidské slabosti a neřesti našel v Janu Rosákovi přesvědčivého interpreta, odkrývajícího svým hlasem různé polohy typického anglického humoru i osobité kouzlo a náladu jednotlivých povídek.


Šímova síň Muzea umění a designu hostila 22. března závěrečný pořad festivalu s názvem Než se slova stanou tvarem, ve kterém jsme se setkali s básníkem, prozaikem a organizátorem literárních pořadů Pavlem Hozou. Rozhovor o literatuře a o jeho práci na románu Trhliny s autorem vedl herec František Kreuzmann. Emocionálně a výrazově bohatý hudební doprovod tentokrát obstaralo nádherně znějící violoncello Margit Koláčkové.


Pavel Hoza vyprávěl o vztahu k literatuře, zmínil se o svých oblíbených autorech, prozradil, jak se rodí rozsáhlý román, proč píše a jak se tato činnost spojuje s náročným povoláním pedagoga. Stranou nezůstal ani jeho hluboký vztah ke kraji okolo Blaníku, kraji jeho dětství. O obci Slověnice, kde prožil dětství a mládí, napsal Pavel Hoza knihu s podtitulem „Dějinný příběh malé obce na Podblanicku". Tato okolnost byla v průběhu večera připomenuta v krátkém zamyšlení básníka Vladimíra Janovice, které přečetl František Kreuzmann. Své vyznání doplnil host večera dvěma ukázkami z rozepsaného románu ve vlastní interpretaci. Pozoruhodnou šíři Hozových literárních aktivit doplňuje v posledních létech řada esejů, které v jeho osobním podání vysílá Český rozhlas Vltava Na závěr večera zazněla v mistrovském přednesu Františka Kreuzmanna povídka Mesiáš z Hozovy knihy básní a próz Uloupená duše.


Kromě zmíněných čtyř programů organizátoři prvního literárního festivalu připravili jedno představení také pro studenty. V aule gymnázia dne 16. března vyslechli v interpretaci F. Kreuzmanna a za hudebního doprovodu Zdeňka Dočekala na klávesy dramatizaci světově proslulého románu Jacka Londona Martin Eden.


První literární festival rozčeřil kulturní hladinu našeho města, ukázal zajímavé a žánrově pestré možnosti prezentace literatury v podání známých osobností a přinesl velmi poučná setkání s žijícími autory. Všichni členové organizačního týmu obětavě vložili do přípravy festivalu mnoho času a energie, aby byl výsledek co nejlepší. Proto patří velké poděkování všem, kdo se podíleli na přípravě tohoto pozoruhodného kulturního svátku. Rádi prohlašujeme, že díky dobré propagaci tohoto projektu a jeho vysoce hodnotnému programu, důkladné přípravě a profesionálnímu provedení, byl první literární festival nad očekávání úspěšný a kulturní veřejností byl přijat nadšeně. Velký ohlas a zájem veřejnosti je tak dobrým příslibem pro další ročník. Tak tedy na shledanou za rok!

Josef Kučera

Autor: Redakce

1.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení