VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památný dům ve Vlašimi je unikát a bude opraven

VLAŠIM - Trnem v oku místním a podivnou raritou pro návštěvníky vlašimského Žižkova náměstí je dům č. p. 249, na kterém už řadu let pracuje zub času

12.10.2007
SDÍLEJ:

Lubomír Zábranský před časem informoval veřejnost o postupu jednání přímo před chátrající památkouFoto: Karel Chlumec

Na špatný stav budovy, která hyzdí historické náměstí často upozorňovali nejen majitelé sousedních domů, ale i neziskové organizace, které se snaží o rozvoj cestovního ruchu v regionu a chystají projekt revitalizace vlašimských náměstí. Barokní štít chátrající nemovitosti dává tušit, že nejde o dům ledajaký. Nemovitost je zapsána v seznamu kulturních památek a vlašimská radnice se ve spolupráci s památkáři doposud bezúspěšně snažila soukromého vlastníka donutit k rekonstrukci vzácného objektu. Teď to však vypadá, že se blýská na lepší časy.
„V objektu se pracuje už od počátku letošního roku a majitel udělal hodně prací uvnitř. Ty ale nejsou pro lidi zvenčí viditelné,“ říká vedoucí odboru kultury školství MěÚ Vlašim Lubomír Zábranský s tím, že majitel domu nejprve celý vnitřek historické budovy vyklidil, poté byly zajištěny stropní konstrukce, odkryta omítka a to vše velmi opatrně pod dohledem památkářů. Objekt má totiž bohatou historickou minulost. Dokonce bohatší, než se původně zdálo.
„Před dvěma lety byl proveden povrchový operativní průzkum, který měl prověřit hodnotné části a přiblížit postup stavebních prací,“ říká historik a konzervátor státní památkové péče Jindřich Nusek a dodává, že historické prameny připomínají dům jako chalupu se čtvrt lánem a živností zámečnickou. Provedený průzkum ale objevil podstatně starší části památky a jedna ze sond ve štítové zdi odkryla pozdně gotický portál z přelomu 15. a 16. století nad nímž zajásal restaurátor Daniel Talavera, který průzkum prováděl. „Objev pozdně gotického portálu dokládá kamennou středověkou zástavbu v prostoru náměstí a jako hodnotný architektonický prvek by měl být brzy restaurován,“ uvádí k průzkumu akademický sochař Talavera. Při statickém průzkumu uvnitř budovy byl dokonce objeven druhý unikátní historický portál.
„My jsme rádi, že se práce na památce hnuly. Zatím nedokážeme říct, jakým tempem bude rekonstrukce objektu pokračovat, protože statický projekt dosud není kompletní. Teprve ten ukáže, které konstrukce se opraví a které jako nezachranitelné budou sejmuty,“ říká Lubomír Zábranský s tím, že letošní rok je zlomový a četné urgence i několik let neúspěšná jednání s majitelem domu se nakonec přece jen podařila zvrátit.
„V nejbližší době započnou i práce na exteriéru budovy, budou sejmuty omítky ze štítu a ukáže se, zda se konstrukce nechají přezdít,“ říká Michaela Glosová z pražského Národního památkového ústavu. A co na to majitel památky, která je z historického hlediska po vlašimském zámku nejvýznamnější?
„Postupuji přesně podle pokynů Národního památkového ústavu a referátu kultury a školství městského úřadu. Jednou za dva týdny se konají kontrolní dny. Když dostanu čtyři úkoly, splním čtyři, když dva, tak splním dva,“ vysvětluje Luděk Říha a dodává, že zápisy z kontrolních dnů dokládají jeho vstřícnost. „Dělám, co můžu a bez památkářů nepřeložím ani cihlu,“ doplnil ještě s tím, že jednání jsou vzhledem k historickému charakteru objektu velmi složitá a figuruje v nich mnoho subjektů.

12.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Na obloze bude možné pozorovat meteorologický roj Geminidy.

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

AKTUALIZOVÁNO

Pozor, hrozí kolony! Středa 13. prosince je ve znamení dopravních nehod

Olbramovice /FOTOGALERIE/ - Čtyři osobní vozidla se srazila ve středu 13. prosince před devátou hodinou ranní v Olbramovicích.

Češi skončili v bitvě národů ve freestyle motokrosu na třetím místě

Oberhausen - Nejlepší národní týmy bojovali v německém Oberhausenu. Prestižní akce se zúčastnili také tři čeští freestyle motokrosaři – Libor Podmol, Martin Koreň a Matěj Česák. Naopak dorazit nemohli zranění Filip Podmol a Petr Pilát. Týmy soutěžily proti sobě v disciplínách MAXXIS Best Whip, Synchro, Rockwell Best Trick a Freestyle. Češi nakonec skončili na třetím místě. Z vítězství se radovali Australané, druzí byli Němci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT