VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci z Česka a Německa připravili v Poříčí open air výstavu

Poříčí nad Sázavou – Dvanáct výtvarníků z Česka a Německa se na Konopišti po celý týden scházelo při mezinárodním sympoziu v Posázaví, aby ze své umělecké stránky ztvárnili poslední léto před první světovou válkou.

10.8.2013
SDÍLEJ:

Sympozium umělců z Česka a Německa mělo vyvrcholení při open air výstavě v Poříčí nad Sázavou. Foto: Zdeněk Kellner

Vyvrcholením sympozia podpořeného Česko – německým fondem budoucnosti byla pak open air výstava v sobotu 10. srpna v centru Poříčí nad Sázavou.

„Sympozia se účastní výtvarníci z Berlína, Brém, Plzně a Prahy," uvedla Libuše Černá z Agentury pro mezinárodní kulturní spolupráci. „Jsou to i Xénia Hoffmeisterová z Prahy nebo Alena Anderlová z Plzně. David Šlajs přijel na tuto akci dokonce až ze Saudské Arábie, kde v současné době žije," připomněla Černá.

Sympozium pod názvem Poslední léto se tematicky zabývalo rokem 1913 a jeho významem pro nás a současnost.

Výsledky sympozia pořadatelé zveřejnili při otevření open – air výstavy v Poříčí za přítomnosti všech zúčastněných umělců.

Exponáty ze sympozia zúčastnění umělci ještě doplní a díky tomu by měla napřesrok vzniknout hodnotná výstava.

„Výstava naplánovaná na příští rok bude putovní. K vidění bude v pražské Galerii Milenium," uvedl grafik a galerista Adam Hoffmeister s tím, že ještě před pražskou výstavou se exponáty zastaví ve výstavních síních v dńěmeckých Brémách a Berlíně a po ní i v Benešově v Muzeu umění a designu. Nakonec ji symbolicky uvidí obyvatelé bosenského Sarajeva. 

A co o sympoziu v Posázaví a také výstavě v Poříčí nad Sázavou řekla při její instalaci v sobotu 10. srpna u románského kostela sv. Petra malířka, grafička, keramička, vystudovaná herečka a členka výtvarných spolků Mánes a Hollar Xénia Hoffmeisterová?

Tématem sympozia v Posázaví bylo a je výročí první světové války. Protože naši němečtí přátelé zatím neznali Konopiště, ubytovali se tam a během týdne se zúčastnili několika výletů do okolí. A samozřejmě se také díky tomu dostávali do atmosféry, kterou navozovalo především obrovské množství trofejí vystavených na zámku.
Je ale poněkud zvláštní shoda okolností, že člověk hledá atmosféru a nachází ji v zajetí tisíců vycpaných zvířat se skleněnýma očima. A právě kvůli tomu se zdá být atmosféra nástupu první světové války velmi reálná i po sto letech. I po té době lze najít společné a velmi nebezpečné prvky života.

Výstava v Poříčí nebyla jen o minulosti, ale i o tom, co nás děsí na současnosti. A kvůli tomu bychom měli být velmi opatrní. Ona totiž velká nerovnováha, což platí i o konopišťské sbírce trofejí a nimrodské vášni Františka Ferdinanda, je trošku nebezpečná. Z Ferdinandova deníku nám četli, že si arcivévoda po návštěvě Yellowstonského národním parku poznamenal, že mu tam zakázali střílet. Ale také to, že si svou vášeň usmrcovat ukojil alespoň tak, že holí ubil pár skunků. A to je děsivé i nyní.

Zvlášť, když si uvědomíme, že pak odstřelili Ferdinanda doslova jako lovnou zvěř a následně kvůli tomu vzplála první a vlastně v důsledku ní pak i druhá světová válka. Jejich následky nejsou zahojené dodnes.

Proto bychom měli být opatrní k životům druhých a to nejen lidí, ale také zvířat. Měli bychom se vzpamatovat z té naší nenažranosti a měli bychom velmi zvažovat své chování k druhým bytostem.

Česko – německý fond budoucnosti pomáhá navazovat styky mezi Čechy a Němci. Jeho cílem je podpora projektů, které pomáhají spolupráci lidí obou evropských zemí.

Autor: Zdeněk Kellner

10.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Výstavu historických fotografií zhlédli zájemci v louňovické galerii.
26

Historické fotografie vystavili v louňovické galerie

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

Semice – Ve fotbalovém Krajském přeboru vyhrál nováček z Nespek (čtrnáctý v tabulce) důležitý zápas v Semicích (patnácté), když mu ke třem bodům pomohl vlastní brankou v prvním poločase Bříza.

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi nastoupili ve Fortuna národní lize proti Táborsku, které vede bývalý trenér hráčů zpod Blaníka Roman Nádvorník a ten je nepotěšil, když si domů odvezl bod a ještě naříkal, že je to málo. „Měli jsme mít tři, ale to by Musiol musel proměnit sólo za stavu 2:1,“ zlobil se trenér Táborska Roman Nádvorník. Vyhrát chtěl i domácí kouč. „Bod je málo. Většinu zápasu jsme měli herní převahu, ale selhali jsme v obranné fázi, kde jsme si nepohlídali standardní situaci a rychlé protiútoky Táborska,“ byl zklamaný Petr Havlíček.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení