Svatováclavské slavnosti jsou tradičně akcí historickou a o tu se letos postará historická skupina z Brna Lupus albus.

„Příprava na slavnosti je dlouhodobá a systematická. Hlavním důvodem je to, že musíme včas zajistit kapely a další účastníky, kteří mají přirozeně svůj program nabitý, a proto je třeba je oslovit s dostatečným předstihem“ uvedla místostarostka města a ředitelka Kulturního a informačního centra ve Voticích Jaroslava Pokorná.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Otevřeny budou také dvě nové výstavy. Expozice obrazů Vladislava Kasky bude mít vernisáž ve čtvrtek 26. září. Klášter se totiž stal na chvíli domovem desítek krásných děl tohoto významného malíře a grafika, který měl k Voticím blízký vztah.

Votičtí si rovněž připomenou výročí '30 let svobody", tedy třicet let od listopadové Sametové revoluce. Tato výstava bude v přízemí vedle refektáře a její vernisáž se bude konat v pátek 27. září.

„Podařilo se nám získat snímky ze stávky Tesly, která byla 20. listopadu. Fotografií se nám bohužel moc nedochovalo, přesto se návštěvníci mohou těšit na zhruba třicet vzácných exemplářů. K vidění bude i časosběrný soubor fotografií paní Sršňové, takže se Votičáci budou moci podívat, jak se za socialismu ve Voticích budovalo,“ přiblížila Jaroslava Pokorná, na co všechno se mohou návštěvníci kláštera těšit.

Pro děti bude připravena pouť u pivovaru, čekají je také šermířská vystoupení, od 12 hodin pohádka a trvalá výstava kočárků a panenek. Velkolepý ohňostroj, který slavnosti zakončí, bude laděný právě ke výročí 30 let svobody.

Letošní Svatováclavské slavnosti byly podpořeny dotací ve výši 100 tisíc korun z Fondu hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové.