Celkově už třicátá kniha spisovatele, publicisty, textaře a scénáristy přináší unikátní přehled světové, české a především regionální historie a to století po století a rok po roce. Faktografie je doplněná autorskými eseji, úvahami, fejetony a glosami. „Jedná se o rukověť pro lidi, kteří stejně jako já neměli štěstí na dobré učitele dějepisu,“ vysvětlil spisovatel v redakci Benešovského deníku.

Populárně naučná kniha srozumitelně a seriozně, s lehkostí posunuje čtenáře minulostí bez obvyklých klišé. Styl psaní je přímočarý nepřikrášlený obrozeneckou vzletností a je doplněn autentickými a méně známými i zcela neznámými citacemi.

Slavnostní vyhlášení soutěže Eon Energy Globe.
Energetici podpořili votickou Ochranu fauny

Zajímavý pohled autora na historii se samozřejmě promítl také do jeho nové trilogie. „Dějepis mi vždycky připomínal školní výlet na výstavu korunovačních klenotů: Postupujte ve dvojicích, nemluvte, nedotýkejte se, jen koukejte! Ale dějinami jsem ať chci, či nechci, přece i já! Vždycky jsem se do nich chtěl motat. Namočit prst a olíznout ho. Ochutnat! Jaký si to udělám…“ líčí autor, který loni oslavil sedmdesátiny s tím, že se snažil čtenáře provázet čtenáře nikoliv minulostí, ale současností našich předků.

„A když oni jsou předci, my jsme zákonitě jejich zadky a musíme je následovat. Zkuste tedy po mně udělat čelem vzad a z té zdánlivě kypící současnosti jít dopředu dozadu. Ukončete nástup, dveře se otvírají!,“ dodal se svým typickým smyslem pro humor.

První díl trilogie, který vyšel v tento měsíc, tedy v říjnu, zavádí čtenáře do období od začátku letopočtu do roku 1500. Následující část věnuje Jan Krůta 16. až 19. století a jeho vydání plánuje na příští rok. Závěrečný díl trilogie by měl vyjít v roce 2019 a celý se bude věnovat 20. století.

Jan Krůta se narodil v Benešově v roce 1946. Vystudoval český jazyk a tělesnou výchovu na PedF UK. Jako učitel pracoval v Týnci nad Sázavou, v roce 1971 se stal redaktorem časopisu Sedmička pionýrů a hned následující rok zakotvil na celou dekádu v redaktorském týmu Mladého světa. Je nejen novinářem, ale také spisovatelem, scénáristou a textařem. Napsal více než 1200 písňových textů. Žije v Poříčí nad Sázavou.

Hasiči zachraňovali lidi z lanovky na Monínci. Nanečisto.
Hasiči zachraňovali lidi z lanovky na Monínci. Nanečisto