Veřejnou sbírku na záchranu sokolovny uspořádala obec společně s místními sokoly. Budova, jediné místo pro společenské akce, kam se sjíždějí i lidé s širokého okolí, je v tak dezolátním stavu, že jí hrozí uzavření.
„Měli jsme tu odborníky ze stavebního úřadu a ti havarijní stav potvrdili,“ říká Jana Plačková, předsedkyně výboru TJ Sokol, který je majitelem budovy.
Sokolovna potřebuje novou střechu, stropy, kompletní rekonstrukci elektroinstalaci, propadá se podlaha. „Dosud se podařilo postavit zborcený komín. Nyní plánujeme rekonstrukci stávajících toalet s rozpočtem 135 tisíc. Získali jsme sto tisíc od České obce sokolské, zbylou čás uhradí Sokol i z prostředků veřejné sbírky,“ uvedla Plačková.
V září zasedá investiční komise České obce sokolské, která se bude zabývat žádosti místní organizace o řešení havarijního stavu střechy, jejíž rozpočet na opravu činí 170 tisíc korun. „V budoucnu bychom chtěli zrealizovat přístavbu budovy s výčepem a šatny, současný výčep se změní na sklad sportovního nářadí a kostýmů pro divadelní účely,“ podotkla Jana Plačková.
„Mrzí mě, že to došlo do tak špatného konce, ale obec nemůže dávat peníze do něčeho, co není naše,“ poznamenal miličínský starosta Jiří Zíka s tím, že obec jednala se sokolskou organizací, zda by budovu nepřevedla za symbolickou částku na obec. S tím Sokol zatím nesouhlasí.
Účet pro veřejnou sbírku na záchranu chátrající sokolovny je otevřený od července a potrvá dva roky. „Za tu dobu bychom chtěli vybrat co nejvíce peněz. Bez spolufinancování totiž nedosáhneme na žádný grant, dotaci či jiný příspěvek. Lidé informováni jsou, někteří přispějí, u některých našich občanů narážíme na nedůvěru, zejména v souvislosti se sbírkou. Jde bohužel o důsledek z let minulých, kdy se o Sokole v podstatě nic nevědělo. Věřím, že až lidé uvidí nějaký výsledek, změní postoj,“ uvedla Plačková
V sokolovně se konají plesy, karnevaly i rockové zábavy. Obec tady využívá posezení pro důchodce. Pokud by se zavřela, strádal by i místní ochotnický spolek, který v ní nejen hraje představení, ale má zde i časté divadelní zkoušky. Stav budovy je natolik kritický, že v jejich prostorách z bezpečnostních důvodů zakázalo vedení ZŠ a MŠ výuku tělesné výchovy a nebude se zde konat ani zahájení nového školního roku. „V případě nepříznivého počasí bychom celou slávu, kterou připravujeme na školním hřišti, zrušili. Ve škole nejsou prostory pro sto dětí,“ uvedla ředitelka Věra Maršálková.