Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slohovky psala nerada, teď je z ní autorka šesti knížek

Zvěstov /ROZHOVOR/ - Pochází z Neustupova, ale již třicet sedm let žije ve Zvěstově. I přesto, že je Jaroslava Pospíšilová učitelka, ve volném čase ji zaměstnává psaní knih.

30.11.2016
SDÍLEJ:

Jaroslava Pospíšilová napsala již šest knih. Z učitelky se stala spisovatelkou.Foto: Lucie Sedláková

Jaroslava Pospíšilová bydlí již třicet sedm let ve Zvěstově, kde se cítí být doma. Povoláním je učitelka. Když má ale chvíli času nejvíce ji zaměstnává psaní knih. Kde bere inspiraci a o čem její knihy jsou, nám spisovatelka svěřila v rozhovoru pro Deník.

Co vás přivedlo k psaní knih?
Nikdy mě nenapadlo, že budu psát knihy. Zajímám se o staré dobové fotografie, pohlednice a dokumenty Zvěstova a okolí. Vyrobila jsem si takové srovnání Zvěstova dnes a před asi sto lety. Napadlo mě, že by z toho byla pěkná kniha, doslova jsem propadla shánění historických faktů Zvěstovska a výsledkem bylo vydání první knihy Zvěstov včera a dnes.

Měla jste spisovatelské tendence již jako malá?
To rozhodně ne. Psát slohové práce ve škole pro mě nebylo nic milého. Ale později jsem jako učitelka s dětmi ve škole psala třídní časopis, knihy a příběhy. Měli jsme s tím velký úspěch. Tam někde jsou možná začátky této mojí činnosti.

Kde čerpáte inspiraci ke psaní?
V našem kraji, který mám moc ráda. V rodině u svých vnoučat a určitě v přírodě.

O čem je vaše první kniha Zvěstov včera a dnes?
Kniha Zvěstov včera a dnes je srovnání Zvěstova dnešního a Zvěstova asi před sto lety. Obsahuje staré dobové fotografie a ke každé ten samý obrázek dneška. Je zde popsána historie Zvěstova, zámku, statku a jiných staveb a usedlostí. Prostor dostala každá z osad patřících ke Zvěstovu, především památná rotunda v Libouni, bývalý zlatodůl Roudný, kostel ve Šlapánově, ale i pověsti a další.

Napsala jste i jinou knihu inspirovanou historií?
Volným pokračováním již zmíněné knihy je kniha Zvěstov a řemesla. Obsahuje téměř 200 starých dobových fotografií Zvěstova z let 1936-1946. Je doplněna dobovými dokumenty, výučními a tovaryšskými listy a podobně. Na začátku knihy se dozvíte něco o starých, dnes již zaniklých, řemeslech.

Jakou vaši dětskou knihu mají ratolesti nejraději?
Domnívám se, že moje nejúspěšnější kniha pro děti je ta úplně první. Jmenuje se Prázdniny pod Blaníkem a vypráví o příbězích dvou vrabčáků a želviček. Ti prožívají zde na Podblanicku svá dobrodružství. Součástí knihy je i hra Putování Podblanickem, která nejmenší čtenáře zavede na nejznámější místa kraje.

S jednou pohádkovou knihou vám pomáhali i vaši žáci?
Ano, knihu Myšky z Čeřenské hory ilustrovali žáci prvního stupně Základní školy ve Voticích a myslím, že se jim to moc povedlo.

Jak jste oslavili vydání knihy?
Když kniha vycházela, uspořádali jsme společně se školou křest knihy, kde se sešli všichni její autoři.

Je něčím kniha o myškách netradiční, krom ilustrací od dětí?
Takovou zvláštností je, že příběhy jsou psané velkými tiskacími písmeny, takže kniha se přímo nabízí dětem, které se učí číst genetickou metodou čtení. Jinak ale všechny moje pohádky jsou určené začínajícím čtenářům.

Co se snažíte knihami čtenářům předat?
Již při psaní první knihy jsem si předsevzala, že příběhy budou pozitivní, veselé a také trochu poučné. Najdete zde kromě názvů rostlin a zvířat i místopisné názvy, jako třeba Malý a Velký Blaník, řeka Blanice, Roudný, Libouň, Zvěstovský potok, Votice, věž Václavka, Čeřenská hora a podobně.

Jaké máte plány do budoucna?
Chci se nadále věnovat práci s dětmi a pro radost si vydat další knihu, na které teď pracuji.

O čem bude vaše další kniha?
Moje další kniha pohádek bude volným pokračováním těch předešlých, dětských knih. Protože si knihy vydávám vlastním nákladem, tak bych si ji mohla nadělit asi až k příštím Vánocům.

Více o autorce

Jaroslava Pospíšilová je učitelka na prvním stupni na Základní škole ve Voticích.
Po vystudování gymnázia v Sedlčanech, nastoupila na Střední pedagogickou školu v Čáslavi, a poté na Pedagogickou fakultu UK v Praze. S dětmi pracuje již 37 let.
Za svoji spisovatelskou kariéru napsala šest knih, z čehož dvě byly o historii Zvěstova a zbylé čtyři pohádkové určené pro nejmenší čtenáře.

Autor: Lucie Sedláková

30.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení