Snad úplně každý by si mohl přijít na své při, v pořadí dvanáctých, Májových slavnostech ve Vlašimi. Jejich pestrou programovou nabídku zaměřenou na celou rodinu umístili organizátoři tradičně do vlašimského zámeckého parku a části Komenského ulice. O nic by tak neměli být ochuzeni hudbymilovní a kulturně či sportovně založení návštěvníci slavností. Na to, aby si užili nejmenší návštěvníci zámeckého parku se připravují i pracovníci MěDDM Vlašim.
„Od rána si bude na velké louce u smrku možné zasoutěžit s ostatními při veselých hrách a vyhrát nějakou tu laskominu. Soutěže potrvají do pozdních odpoledních hodin. V rámci dětského programu se představí také mažoretky z MěDDM Vlašim,“ řekla ředitelka domu dětí a mládeže Pavla Homolková. Pro nejmenší je připravené dětské karaoke, o zábavu se postará Vanda a Standa a připraven s dětmi malovat obrázky bude malíř Miloš Nesvadba.
Prostor před vstupem do zámeckého parku bude vyhrazen dechovce a mažoretkám ZUŠ Vlašim. Představí se tu skupiny Sebranka nebo Staropražská muzika Šmrnc. Hlavní scéna letos uvítá zpěvačku Heidi Janků, skupiny Premiér a Helekal Family. Odpoledne návštěvníkům slavností v parku zpříjemní také Bohuš Matuš.
„Zpřístupněny budou i památky a romantické stavby v parku včetně expozic Muzea Podblanicka, Vlašimské brány, Starého hradu, vyhlídkové věže a zámeckého sklepení,“ doplnil Luděk Jeništa.
Při ukázce zásahu poblíž bývalého železného mostu přes Blanici si to rozdají s nebezpečným živlem hasiči a v programu nebude chybět ani oblíbený parkur, čtyřkolky, šermíři, lukostřelba či ukázky sokolnického výcviku dravců. Odpolední vycházku parkem ke Znosimské bráně zpříjemní střední i mladší generaci leader Keksu Štěpán Kojan.
„Od Starého hradu si bude možné prohlédnout prvomájový ruch v parku z kočáru taženého koňmi nebo naopak během celého dne v klidu vychutnat pomalý tok Blanice projížďkou na lodích. Ty budou mít stanoviště u kamenného mostu k Domašínu,“ doplnil Luděk Jeništa s tím, že v případě nepříznivého počasí organizátoři nezapomněli ani na „mokrou“ variantu programu Májových slavností. Ta by se odehrávala v KD Blaník, MěDDM Vlašim, Sokolovně a ve sportovním areálu Na Lukách.

KAREL CHLUMEC