Benešov ale podobné, finančně nákladné akce, jako loni, nechystá. Potvrdil to místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček.

„Na radnici přišel s návrhem na akci, při níž by vystupovaly kluby vojenské historie a také dobová vojenská technika, Lukáš Pavlík," uvedl místostarosta Benešova 
a připomněl, že zejména kvůli finanční náročnosti zamýšlené akce, ji město pořádat nebude a vzpomínky se odehrají komornějším způsobem. „K výročí budou ve městě výstavy a také koncert hudby té doby," připomněl Zahradníček.

Scénář na oslavu 70 let vítězství, který benešovská radnice od vyznavačů historie má, podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky vlastně pouze kopíruje vzpomínkové akce spojené k výročí Sarajeva.

„Obávám se toho, aby nakonec nevyzněla taková akce trapně," přiznal starosta a připomněl, že se akce měla konat v Táborských kasárnách a také v Konopišti za účasti asi sta osob v dobových uniformách a kostýmech. „Ukázky by doprovázel ruský tank a jedno dělo, německý obrněný polopásový transportér Hakl, náklaďák a motorka. Za to, včetně ukázek života ve vojenském táboře, bychom zaplatili čtvrt milionu korun," upřesnil starosta Benešova.

Podle představitelů Benešova byla, na rozdíl od doby kolem roku 1914, v polovině dvacátého století, dominantní částí armád především technika.

„V ukázkách osvobozování by bylo techniky jen málo a myslím, že by diváci byli zklamaní," řekl místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček a připomněl, že dalším, neméně důležitým faktorem, proč se události staré 70 let nebude Benešov nevěnovat tak, jako „Sarajevu", je to, že se na rozdíl něj osvobozování od fašismu netýkalo výhradně, nebo velmi výrazně pouze Benešova, ale celé republiky.

Navíc je historická pravda, že se v Benešově kvůli osvobozování ani nebojovalo. A rudoarmějci, kteří právě tam zemřeli, nepřišli o život v souvislosti se střetem s Němci.

Svým způsobem chystají důstojnou připomínku 70 let od konce druhé světové války také ve městě pod Blanikem.

„Zatím jsme se nerozhodli, jestli ji uděláme přímo 8. května nebo před zahájením našich májových slavností," uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa. „Mělo by jít o slavnostnější vzpomínkový pietní akt s hudbou a kladením věnců, kde by vystoupili například i Sokolové nebo skauti, případně další organizace," dodal starosta Vlašimi.

S přispěním Karla Chlumce