Votice
Přednáška Sýrie očima geologa začne pro všechny příznivce v pátek 3. listopadu od 17 hodin. V refektáři bývalého kláštera ve Voticích se představí Jaroslav Kadlec, který o Sýrii povypráví a zájemce seznámí i s mnohými zajímavostmi této země.

Týnec nad Sázavou
Večerní putování za světýlky bude pro všechny příznivce připraveno na pátek 3. listopadu od 18 hodin. Sraz bude přichystán před Mateřskou školou v Týnci nad Sázavou a během večerního putování budou moci zúčastnění poznávat různé pohádkové bytosti.

Vlašim
Aby ochránci přírody stabilizovali populaci páchníka hnědého, zorganizovali na sobotu 4. listopadu dobrovolnou brigádu. V 8.30 se tak sejdou ti, kteří chtějí pomoci přírodě v blízkosti vodní nádrže Vorlina. Hlavním úkolem zúčastněných bude prořezávání dřevin.

Kamberk
Další výlov rybníka klepe na dveře. Tentokrát se zájemci mohou přijít potěšit ke kamberskému rybníku Podhorník, kde v sobotu 4. listopadu od 8 hodin započne samotný výlov i s ochutnávkou rybích pochutin. Poprvé se také kolem vodní plochy rozezní tóny harmoniky.

Vlašim
Workshop s názvem Mé tělo v pohybu chystají na sobotu 4. listopadu pracovníci vlašimského Kulturního domu Blaník. Konat se bude ve Spolkovém domě sourozenců Roškotových na Palackého náměstí. Program s ukázkami tance či jógy začne v 9.30 a skončí ve 13 hodin.Mezihoří
O vápenkách a vápenictví na Benešovsku na přelomu 19. a 20. století povypráví při víkendové přednášce historik moderních hospodářských dějin Michal Horáček. Setkání pořadatelé zahájí v sobotu 4. listopadu od 19 hodin v Kulturním domě v Mezihoří.

Týnec nad Sázavou
Pro partnery a spolupracovníky jako poděkování za jejich podporu v letošním roce chystá na sobotu 4. listopadu obecně prospěšná společnost Posázaví Společenský večer. Uskuteční se už popatnácté a kromě shora uvedeného poděkování bývá vždy také příležitostí pro prezentaci nových aktivit v regionu a pro malé bilancování. Akce se koná ve Společenském centru Týnec a jeho součástí bude už tradičně také kulturní program. Nebude při něm chybět předtančení, tentokrát v režii mistrů České republiky v showdance Vítězslava Rázka a Kristýny Mückové a na parketách velkého sálu Společenského centra Týnec se také představí noblesní ohňová show skupiny In Flamenus. Posázaví o.p.s. poskytuje obecně prospěšné služby, jejichž cílem je rozvoj regionu Posázaví. Činnost zajišťují jeho správní rada, ředitel, dozorčí rada a místní akční skupina. Firma koordinuje prohlubování spolupráce v regionu.

Benešov
Halloweenský lampionový průvod v maskách začne u Piaristické koleje vedle kostela sv. Anny na Masarykově náměstí v Benešově. Pohádkové bytosti vyrazí letos na již čtrnáctý ročník lampionového průvodu v sobotu 4. listopadu. Registrace masek započne v 17.30.

Vlašim
Kurz tradičního japonského prošívání textilu Sashiko se pro zájemce východní kultury koná už v sobotu 4. listopadu ve Spolkovém domě sourozenců Roškotových na vlašimském Palackého náměstí. Místem dalšího workshopu bude takzvaná setkávací místnost a zájemci by si k akci měli vyhradit čas mezi 10. a 16. hodinou. Celkově kurz obsahuje čtyři lekce, každá bude mít 150 minut s polední přestávkou. Lektorkou kurzu tradičního japonského prošívání textilu Sashiko bude Lada Charvátová. Ta účastníky seznámí s technikou sashiko, s její historií a základními pravidly prošívání. Workshop si klade za cíl vytvoření základního systematického vzorníku. K tomu novým adeptům tradičního japonského prošívání textilu Sashiko pomůže bohatý obrazový inspirativní materiál. Ti, kteří by se chtěli popisovanému umění věnovat častěji a důsledněji, si budou moci na místě zakoupit pomůcky a materiál.Neveklov
Vyrábět vánoční dekorace z keramiky mohou v dílně neveklovské školy dospělí i děti. O víkendu, tedy v sobotu 4. a v neděli 5. listopadu, bude v nabídce několik kurzů, z kterých si vybere dozajista každý. Důležité jen je, přihlásit se na vybraný kurz s předstihem.

Ratměřice
V sálu nově zrekonstruovaného ratměřického zámku si nejmenší spolu s rodiči užijí v neděli 5. listopadu pohádkové představení. V 10.30 uvede známý divadelník Víťa Marčík svou interpretaci pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Součástí hry bude i veselá hudba.

Benešov
Práce z našich ateliérů, jak se jmenuje expozice instalovaná ve výstavní síni Domu dětí a mládeže Benešov v Poštovní ulici, ukazuje výtvarné cítění benešovských školáků a také klientů Centra sociálních služeb Tloskov. Výstava je přístupná až do čtvrtka 9. listopadu.Jílové u Prahy
Až do 30. prosince potrvá výstava, která startuje vernisáží v sobotu 4. listopadu. V Regionálním muzeu na Masarykově náměstí se návštěvníci dozví, jak těžké bylo žití v neolitu, tedy mladší době kamenné, datované obdobím 8 tisíc až 5 tisíc let před naším letopočtem. Expozice nazvaná Neuvěřitelný svět prvních zemědělců připomíná dobu, kdy člověk namísto migrování, lovu zvěře a sběru planě rostoucích plodů, přešel k hlavnímu zdroji obživy, zemědělství. To se stalo před zhruba deseti tisíci lety. Výstava získala cenu Eduarda Štorcha. Regionální muzeu v Jílovém u Prahy má otevřeno denně.

Vlašim
Snad každý ví, jak vypadá panenka, která dostala jméno Barbie. Právě nositelky tohoto jména si zájemci mohou až do konce února příštího roku prohlédnout v Galerii Občanská záložna. Výstavu mapující krásu panenek nazvali organizátoři z Klubu panenek České republiky jednoduše – Panenky parádnice. Expozici plnou dlouhonohých „nán“ samozřejmě doprovází přítel Barbie, fešák Ken. Kromě pestrého oblečení barbín uvidí návštěvníci také předměty, které k této panence neodmyslitelně patří. Galerie je otevřená od čtvrtka do neděle od 13 do 17 hodin a najdete ji v Pláteníkově ulici.

Kamenice
V Kulturním domě Kamenice, což je sice obec v okrese Praha-východ, ale například z Týnce nad Sázavou je to jen několik málo kilometrů, se v úterý 7. listopadu od 9 hodin uskuteční divadelní představení pro děti. Pohádka se jmenuje Kamarádi na výletě.

Benešov
Tématem dalšího setkání pořadu Vědecká kavárna bude v benešovském Cafe Baru Terasa minipočítač Arduino. Ve čtvrtek 9. listopadu od 17. hodin organizátoři představí minipočítač, který díky svým senzorům umí vnímat vnější svět a reaguje na něj pohybem.