VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režisér Jaroslav Hanuš nemá rád esemesky a raději mluví

Čerčany - Režisér Jaroslav Hanuš je už čtyři roky zastupitelem Čerčan. A také jejich radním. Nemá sice striktně dáno, že je radním pro kulturu, ale právě kulturou se zabývá celý profesní život. A tak se po zvolení vrhl do poklidné „hladiny malého čerčanského rybníčku“ a vyvolal v něm pořádné kulturní vlnobití.

10.3.2018
SDÍLEJ:

Režisér Jaroslav Hanuš má ve svém domě v Čerčanech pravá americká kamna na koks. A topí v nich opravdu velmi rád. "Rozžhaví se úplně dočervena," komentuje jejich výkon.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Co tomu čerčanskému kulturnímu vlnobití předcházelo? Právě o tom Jaroslav Hanuš hovoří. S velkým zanícením.

Proč jste se do politiky vložil až na „stará kolena"?
Přemluvili mě k tomu. V životě jsem si nemyslel, že bych mohl pracovat jako politik. A to platilo pro jakoukoliv úroveň, tedy i pro tu nejnižší, komunální. Přišli za mnou, že jim ještě někdo chybí do plného počtu na kandidátce. Tak jsem na to kývl. Říkal jsem si, kdo by mě tady volil. Navíc jsem byl někde úplně v pozadí kandidátky. Kupodivu jsem byl zvolen a preferenční hlasy mě vynesly až na druhé místo. Jeden hlas mi chyběl, abych se posunul ještě výš.

Ale pořád jste se mohl mandátu vzdát…
To ano, ale když už jsem dostal tak velkou důvěru, chtěl jsem se s ní se ctí vypořádat. A když se ohlédnu zpátky, nelituji toho. Práce pro obec je zajímavá a také velice tvůrčí. A to mě baví, protože i já jsem tvůrčí člověk. Už ve škole nám Bořivoj Zeman říkal, že nejkrásnější pocit režiséra je, když z ničeho vytvoří něco. A takhle svou práci pro obec vnímám nyní také.

Co konkrétně jste vybudoval nebo se na tom alespoň podílel?
Máme u školy novou tělocvičnu za šedesát milionů korun. Ale také se nám podařilo oživit dávno zašlou slávu místního kina. To jako vůbec první širokoúhlý biograf na Benešovsku promítalo filmy už od roku 1965. Jenže v poslední době tam chodilo třeba jen pět či deset diváků. A to mi připadalo jako velká škoda, proto jsem s tím chtěl něco udělat.

Jak jste s naplněním své představy začal?
Natočil jsem pro Českou televizi, s níž spolupracuji od roku 1980 spoustu pohádek, Bakalářů, seriálů i pořadů písničkových, soutěžních, pro děti i seniory. Mám díky natáčení spoustu kamarádů a právě toho jsem chtěl využít. A najednou to začalo fungovat. Přijel Ivan Hlas, Chantal Poullain, Standa Zindulka, Tomáš Töpfer, Vašek Vydra, Jana Boušková, Vanda Hybnerová či Kateřina Hrachovcová. Díky tomu tu byly adventní a velikonoční koncerty, které uváděla Marie Retková. Navíc kamarádi, kteří jezdí i na návštěvy k nám domů, mi také pomáhají. Třeba tím, že mi dohodí nějaké vystoupení. Krásné na tom všem je, že na naše kulturní akce lidé začali slyšet.

To dokládají i vyprodaná představení, že?
Většinou se jich účastní právě kamarádi ,protože plné honoráře bychom ze vstupného nedokázali zaplatit. Kino je dost malé, má kapacitu asi sto dvacet míst Když se to nakonec spočítá tak jsme stejně(v lepším případě) na nule. Diváci chodí, protože si dobře spočítali, že naše vstupné je pořád o dost levnější než cena zájezdu na představení do Prahy. Takový výlet třeba jen pro dva vyjde určitě na více než tisíc korun.

Kdo na vaše představení chodí?
Obecenstvo bývá složené z mladých i starších a máme také abonenty, tedy stálé diváky. Někteří z nich byli na všech dosavadních akcích, které se konají každý měsíc kromě prázdnin. Za ty necelé čtyři roky jich bylo už asi třicet. Největší satisfakcí pro mě pak je, když za mnou diváci po představení přijdou a říkají, jak jsou rádi, že to v Čerčanech takhle pěkně funguje. To je krásné.

Ale vy se jako zastupitel obce nezabýváte jen kulturou. Také oddáváte.
Ano, prakticky jako jediný. Ostatní po tom příliš netouží a mě to velmi baví. Zpočátku, protože to pro mě bylo zcela nové, jsem byl trošku nervózní. Měl jsem obavu, abych na něco nezapomněl, něco nezkazil. Loni jsem oddával pětadvacet párů, a tak si to už teď jen pěkně vychutnávám.

Zkuste to vysvětlit.
Každý obřad je jiný. Když přijdou mladí snoubenci bez dětí, musím si text připravit pro ně. Proslov je samozřejmě jiný u páru, který přichází do nového vztahu z předešlého manželství a má děti. Variabilita projevů je opravdu neuvěřitelná. Dokonce za mnou snoubenci přišli, jestli bych jim nepřednesl báseň. A tak jsem už několikrát recitoval. Nic to pro mě není, mám na to průpravu. Chodil jsem od jedenácti let s Jirkou Lábusem na literárně dramatický kroužek, takže přednes básní mě hodně baví.

Svatby bývají většinou v sobotu. Není to pro vás časově náročné?
Trochu ano. V létě je pro mě svatební prakticky každá sobota.

Ale odměnou pak je, že vás svatebčané pozvou na hostinu…
To byste se divil, nepozvou. Nějakou výslužku jsem od místních sice také dostal, ovšem na hostinu mě a paní matrikářku pozvali asi jen dvakrát. Ale Pražáci, ti nám nedají nikdy nic.

Kde se v Čerčanech konají svatby?
Na radnici, v objektu hned vedle kina. Tam je ale obřadů minimálně. Stále častěji chtějí snoubenci svatbu podle amerického vzoru na nějakém neobvyklém místě. Vyjíždíme proto do terénu. Třeba do Zlenic, kde nevěstu k obřadu přiváží přes řeku k hotelu Kormorán převozník. Ale také zajíždíme do Poříčí pod kostel, do Ledců, na Čerčanský chlum. Několik svateb jsme měli i v Měsíčním údolí nebo u kostela na Hradišti.

Říkal jste, že od roku 1980, tedy už osmatřicet let, pracujete pro Českou televizi. Na čem se podílíte nyní?
S Jitkou Molavcovou nebo Magdou Reifovou připravujeme Kouzelné školky pro děti. Loni jsem režíroval také nějaké písničky na Déčku.

Kromě bohaté práce na televizních seriálech jste režíroval i jeden divadelní muzikál. Připravujete další?
Byla to Kapka medu pro Verunku, ale další už nechystám. Přesto bych ještě rád udělal nějaký dětský filmový muzikál. Od dob filmu Ať žijí duchové tady vlastně žádný takový nebyl.

A režírování čerčanských ochotníků by vás nelákalo?
Ani ne. Ochotnické divadlo je hlavně o čase. Je velice složité skloubit čas všech účinkujících tak, aby představení dopadlo dobře. To bych dělat nechtěl. Ale vyučuji rétoriku a žáci a žačky z Benešova postoupili až do nejvyššího kola recitační soutěže.

Vede vás k tomu poznání, že s mladou generací to jde, co se týká mluveného projevu, z kopce?
Ani ne. Myslím, že to s mladými z kopce nejde. Mladí mají jen jinou rétoriku než my, i když některé věci jsou pro nás neúnosné. Přímá verbální komunikace ustupuje do pozadí a vede se prostřednictvím mobilů a počítačů. Mám rád lidský kontakt mezi čtyřma očima. Když dostanu sms, většinou zpátky zavolám, protože chci slyšet lidský hlas. Zkrátka raději mluvím.

Jaroslav Hanuš (1951)

Je televizní, divadelní, filmový i muzikálový režisér. K jeho dílům patří seriály Život na zámku, Šípková Růženka, Náměstíčko, Náves či Příkopy. Stále spolupracuje s Českou televizi, kde režíruje pořad pro děti Kouzelnou školku. Čtvrtým rokem je radním obce Čerčany, kde už nepřetržitě žije 26 let. V dětství tam ale trávil téměř každou volnou chvilku, včetně prázdnin. Ve své obci je také oddávajícím členem místního zastupitelstva. Svou přítomností a úsilím pozvedl kulturu v Čerčanech organizováním besed, vyprávění či divadelních a hudebních vystoupení v místním kině. Je podruhé ženatý. Jeho žena Klára je spisovatelkou a učitelkou cizích jazyků. Jaroslav Hanuš má z obou vztahů sedm dětí.

Autor: Zdeněk Kellner

10.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Poštovní doručovatel 16 000 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Jak bude vypadat váš pracovní den:, " Připravíte si obálky a balíčky tak, aby se Vám dobře roznášely., " Nezapomenete přibalit letáky a složenky., " Dojdete si k zákazníkům pro úsměv za včasné dodání., " Můžete klientům poradit, jak získat lepší služby nebo informovat o nabídkách, které jim usnadní život., " Doručovat budete pěšky nebo služebním automobilem., Hodíte se k nám, protože:, " jste aktivní a baví Vás procházky na čerstvém vzduchu, " si dokážete svou práci zorganizovat, " rád/a se setkáváte s lidmi, " máte minimálně výuční list, Proč pracovat právě u nás?, " Jsme sehraný tým - vše potřebné Vás naučíme., " Díky 37,5 hodinové pracovní době, ranní směně a volným víkendům Vám zbyde čas i pro Vás., " Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., " Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., " Dostanete od nás pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení na neurčito, " Spolupracovat můžeme i formou brigády., , První kontakt telefonicky 8-15 hodin pondělí až pátek. Pracoviště: Česká pošta s.p. depo, Pod Lihovarem, č.p. 2348, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Barková, +420 730 583 025.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 120 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Mátra transport a.s., Erbenova, č.p. 134, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Martina Syslová, .

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách Formíři a jádraři 13 500 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách Formíři a jádraři ve slévárnách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště Týnec, Formíř: příprava očištění a připevnění modelového zařízení a formovacími kolíky na stroj složení vrchní části formy a spojení obou částí formy C sponou nebo prostředkem. Jádrař/ka: příprava jaderníku( kontrola stavu, čistoty a kompletace), kontrola apretace a uskladnění jádra na přepravní plošinu, manipulace s předměty do 15 kg. Žádáme osoby s VTR., První kontakt úterý nebo čtvrtek 10,00 - 13,00 hodin v kanceláři společnosti Sokolovská 902/240, Praha9 - Libeň. Pracoviště: Asako group s.r.o. - týnec, Ing. Fr. Janečka, č.p. 147, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Krzysztof Antczak, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka v ubytovacím zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Tvoršovice, Úklid hotelových pokojů a společenský prostorů. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Golf konopiště a.s., 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Milan Sojka/ MUDr. Stanislav Beran, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolské „Nazdar!“ se neslo třetí červnovou sobotu Voticemi na Benešovsku. Sokolská župa Blanická uspořádala krajský slet.
4

Sokolská generálka na Prahu ve Voticích

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Střední Čechy – Konce zatím neberou tahanice středočeských zastupitelů kolem hospodaření krajské správy a údržby silnic. Aktuální téma polemik se od samotného nakládání s penězi a zadávání zakázek přesunulo k auditu, který kraj nechal provést v této své příspěvkové organizaci, objednávající budování silnic druhé a třetí třídy, jejich opravy i údržbu. Přesněji: ke zprávě auditorů, kterou dostali zastupitelé k dispozici.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vlašim zahájila bez tria Tusjak, Vodháněl a Řehák

Vlašim – Ve fotbalovém areálu v Kácově zahájili tento týden fotbalisté Vlašimi první tréninkovou jednotkou letního přípravného období. Na prvním tréninku se realizačnímu týmu hlásilo i několik nových tváří. Zatím se však jedná o hráče na zkoušku.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT