„Na výstavě mimo jiné uvidíte dobové dokumenty, fotografie, oděvy, předměty denní potřeby, peníze, hračky, učebnice, spotřebiče a techniku i spoustu dalších věcí mapujících období od padesátých do devadesátých let minulého století. Možná objevíte i věci, které jste doma měli a používali," přiblížil expozici galerista Milan Bísek a pozval zájemce, aby přišli nahlédnout do doby nedávno minulé, kdy kvalitu potravin zaručovaly státní normy, práce byla povinností, nacvičovalo se na spartakiády a odbory byly spíše jakousi cestovní kanceláří, která na Vánoce rozdávala kolekce.


„Pro někoho to budou možná nostalgické vzpomínky, pro jiné třeba horší časy. Každopádně minulost nelze z našeho života vymazat a i děti, které se narodily až po roce devadesát, by měly vidět, v čem vyrůstali jejich rodiče a prarodiče," doplnil galerista.


Retro výstavu si se zájmem prohlédl také Jan Krůta, textař a spisovatel z Poříčí nad Sázavou. Některé vystavené předměty krátce okomentoval a déle se zastavil u sbírky bankovek. Jan Krůta byl v osmdesátých letech dvorním textařem trojnásobného držitele Zlatého slavíka Dalibora Jandy, ale psal i pro další hvězdy hudební scény té doby, například Hanu Zagorovou nebo Ivetu Bartošovou.


Pokud byste doma měli nějaké předměty z dob normalizačních, můžete je k nám přinést. Podívejte se do skříněk, prohledejte šuplata, nakoukněte do sklepa, třeba tam objevíte „poklady" na které jste už zapomněli. Podělte se s ostatními o nostalgii minulých let," obrátil se na veřejnost Milan Bísek s tím, organizátoři z administrativních důvodů nemohou předměty vracet a přinášet je možné jen věci nepotřebné, které by stejně jednoho dne skončily v kontejneru.

Karel Chlumec