Jí bude přistavení salonního vozu Posázavského Pacifiku vybaveného expozicí věnované někdejšímu habsburskému majiteli konopišťského panství. Vůz ve vlastnictví občanského sdružení Posázavský Pacifik představí výstavu pod názvem Střípky ze života Františka Ferdinanda d'Este se zaměřením počátek minulého století.

Salonní vůz najdou zájemci na první koleji benešovského vlakového nádraží přímo před císařským salonkem.

Expozice bude přístupná v sobotu 16. srpna od 10 do 12 a od 12.30 do 16 hodin.

Salonní vůz Posázavského Pacifiku nikdy skutečného Františka Ferdinanda nevezl. Pochází z roku 1926, kdy sloužil rumunským železnicím.
Salonní vůz Posázavského Pacifiku se z Rumunska podle Lumíra Běhala z občanského sdružení pak se záhadným způsobem ocitl na českých kolejích.

„Stál mezi ostatními vagony a sloužil jako sklad nářadí. V Československu se ale natáčel seriál Komisař Maigret a filmaři z vagonu pocházejícího z meziválečného období udělali salonní vůz. A ten jsme získali později do našeho vlastnictví," připomněl Lumír Běhal.

Salonních vozů je v Česku několik, ale jsou pečlivě ošetřovány v muzeích a běžně nejsou přístupné veřejnosti. Ten Posázavského Pacifiku ale veřejnosti slouží poměrně často při různých tematických výstavách. Jedna taková se konala letos od 31. května do 1. června při největší vzpomínkové akci nazvané Mým národům 1914 – Benešov 2014.