Radost si udělaly také děti, které soutěžily a za své výkony dostávaly, stejně jako dospělí po svých sportovních kreacích, ceny. Pro dobrou náladu zahrál na kytaru a zazpíval benešovský bard Dan Netušil.

Návštěvníci při tom vypili osm hektolitrů, tedy v přepočtu osm set litrů piva, chcete-li 1600 půllitrů.

Organizátor: Pití piva na čas je opravdu hrozné

Za organizování akcí v osadě spadající pod Benešov, stojí místní dobráci a také osadní výbor. Jeho předseda, Libor Sedlák, odpověděl Benešovskému deníku ještě před začátkem akce, na několik otázek.

Libor Sedlák.Zdroj: Zdeněk Kellner

Kolik organizátorů v Úročnici na pořádání akcí máte?
V osadním výboru je nás pět, ale nosnou linkou jsou v Úročnici hasiči. Těch je kolem padesáti.

Kromě Pivních slavností míváte také další akce spojené s jídlem a pitím. Jaké to jsou?
Pivní slavnosti se konají popáté a pětkrát jsme měli i degustační soutěž s názvem Nejlepší úročnické koleno. V září bude také pátý Posvícenský koláč. Míváme tu i předvánoční setkání pro seniory. Ale také stavění májky, pálení čarodějnic, kácení májky, dětský den, vítání prázdnin, oslavu ukončení prázdnin nebo rybářské závody. Někdy mám pocit, že se tahle setkání svou četností trochu devalvují. To je poznat na tom, že už nechodí tolik lidí, jako v samotných začátcích. Možná by prospělo nedělat některé akce každý rok, ale ob rok nebo jen občas.

K Pivním slavnostem patří také soutěže. Která je u obecenstva nejoblíbenější?
Zejména publikum baví nejvíc pití piva na čas.

Zkusil jste si to někdy?
Ano zkusil a musím přiznat, je to hrozné. Svým výkonem jsem skončil třetí, ale jak se mi ze žaludku vracely po výkonu pivní bubliny, nemohl jsem vůbec dýchat. Myslel jsem, že se snad udusím.

Co jste připravili pro děti?
V dětském koutku budou malí malovat, zahází si i pivními tácky nebo je připravena klasika, válení sudů. 

Anketa: Proč jste na akci přišel?

Čestmír Velíšek, Praha
Čestmír Velíšek.Zdroj: Zdeněk Kellner

Od mládí jsem žil v Úročnici a i když nyní žiji v Praze, mám tu barák, protože tu bydlí rodiče. Jezdím sem každý víkend, protože jsem i členem místního SDH. Takže při Pivních slavnostech pomáhám i organizačně. Takové akce jsou moc prima a podporuji je. Při nich se totiž lidé setkávají, protože jindy na to není čas a udržují tím dobré sousedské vztahy. A to je na všech podobných akcích, které tu v Úročnici děláme, to nejdůležitější.

Josef Velíšek, Úročnice
Josef Velíšek.Zdroj: Zdeněk Kellner

V Úročnici žiji od narození a na Pivní slavnosti chodím pravidelně. Vždyť jsem až do předloňska byl ve vedení SDH, který akci s osadním výborem pořádá. Také jsem proto například čepoval pivo, i když to už teď nedělám. Vedení sboru převzali mladí, ale já na slavnosti nechodím proto, abych je kontroloval. Ráno jsem pomáhal stavět pivní stany a večer je budu bourat. Akce se mi líbí, protože není jen o pití piva, ale je i o setkávání lidí a baví se tu také děti.