Ještě před hudebním zážitkem se sólovým vystoupením houslového virtuosa Václava Hudečka a sopranistky Hany Jonášové, museli diváci přežít politickou agitku zorganizovanou a moderovanou starostou Martinem Kadrnožkou a místostarostkou Adrianou Bursovou. Oba představitelé města totiž, aniž by o tom byla na plakátech či v oficiálním programu festivalu jakákoli zmínka, pozvali na pódium prezidentského kandidáta Jana Fischera.

„Ještě než přišel, představovali nám ho v hádankách. Starosta uvedl, že jezdí ve čtyřech autech, má dvě nemovitosti, bydlí v paneláku a má chalupu v Čakovicích a my máme hádat, kdo to je," uvedl účastník koncertu, který má blízko k radnici, proto raději nechtěl uveřejnit své jméno. Pak se na jevišti objevil Jan Fischer s manželkou Danou. Představitelé města mu pokládali asi půl hodiny otázky a podle svědků nakonec starosta Týnce vyzval diváky k tomu, aby při lednové prezidentské volbě dali svůj hlas právě Fischerovi.

„Zaplatili jsme za koncert 250 korun a tohle jsme opravdu nečekali a nechtěli," uvedl zklamaně návštěvník koncertu.

Web Týnce agitku obhajuje tím, že to byla příležitost k setkávání osobností, které mají k městu citový vztah.

Milan Znoj, z Ústavu politologie FFUK v Praze má na nezařazený bod koncertu zcela jasný názor. „Porušením zákona to není, ale je to každopádně nevkusné," uvedl docent UK. „Zneužití hudební akce k politickým účelům nesvědčí příliš o dobré politické kultuře," dodal Milan Znoj.

Na poradě se starosty měst, je vedení festivalu požádalo, a zástupci Týnce u toho byli také, aby si jednotlivé koncerty uvedli sami, úvod byl nejvýše desetiminutový a bez politických podtextů.

Tím ředitelka festivalu Věra Dudíková přehlídku chrání před tlakem politiky, protože tuší, že právě politika by festival zničila. Jak toto přání Věry Dudíkové pojali ti z Týnce, je podle ředitelky přehlídky jejich věc a Deník se prý na to musí zeptat tam.

A to také udělal.

„Nemáme vůbec pocit, že jsme tento hudební festival, který ctíme a jsem rádi, že se k němu můžeme každoročně připojit s koncertem v Týnci, zneužili k politickému účelu," míní místostarostka Adriana Bursová. „Hovořili jsme o setkání s hudbou, s místem, s přírodou a setkání s přáteli," sdělila místostarostka s tím, že pokud někoho pozvání Fischerových na koncert urazilo, dodatečně se mu představitelé města omlouvají.

„Myslím, že pokud by další kandidát na prezidenta, například Miloš Zeman, objímal stromy třeba v Krusičanech na své chalupě, pozvali bychom určitě i jeho," dodala Bursová.

Na týnecký koncert se těšil i bývalý senátor Karel Šebek, místostarosta Neveklova.

„Byl to kontraproduktivní nonsens," řekl o vystoupení prezidentského kandidáta. „Spíš bych to přikládal neumětelství Adriany Bursové a pana starosty. Mysleli to dobře, chtěli koncert udělat hezkým, ale asi to trošku přehnali. Přičítám to jejich nezkušenosti," řekl místostarosta Neveklova Karel Šebek.
Vedle něj seděl také poslanec Václav Zemek z Vlašimi. Podle Šebkova vyjádření se mladý politik při ohlášení příchodu Fischera chtěl zvednout a na protest ze sálu odejít. „Nakonec zůstal a vystoupení Václava Hudečka mu to vynahradilo," dodal Šebek.

Sám Zemek při včerejším rozhovoru přes telefon vážil každé slovo a ani náznakem nezmínil to, co prozradil posluchač ze sousední židle.

„Do toho, jak kdo koncert organizuje, nemůžeme mluvit. Jako poslanci a politici napříč politickými spektry festival podporujeme. Osobně bych takový výstup se zabarvením politické kampaně, neudělal. Myslím, že nebylo vhodné ho spojovat s tímto festivalem. Kdyby byl Jan Fischer nějakým podporovatelem festivalu, tak budiž. Byl jsem na koncertu v Týnci už loni a nikde jsem ho tam neviděl. Myslím, že vystoupení bylo trošku mimo festival," řekl Václav Zemek.

Benešovský deník oslovil mailem se dvěma otázkami i prezidentského kandidáta Jana Fischera. Jeho odpovědi ale do redakce zatím nedorazily.