„Rekonstrukce pomníku v parku u gymnázia musí, právě kvůli dotacím Ministerstva obrany určené na opravu válečných hrobů, skončit do října," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Celkové náklady na rekonstrukci pískovcových soch jsou vysoké – 1,85 milionu korun. Samotné dotace resortu obrany vlastníkovi objektu pomohou uhradit částku 1,45 milionu korun.

Rekonstrukci pomníku si vyžádal jeho neutěšený technický stav. V blízkosti artefaktu rostl mohutný strom a jeho kořenový systém pak postupem času posouval pískovcové bloky z nichž je dílo sestaveno.

„Restaurátoři osekali původní, povětrnostní narušené betonové bloky na nichž pískovcové sousoší stálo," připomněl Tichovský.
Pak přišly na řadu i zemní práce, hloubení základových pasů a jejich vylití betonem. Na ten pak restaurátoři položí nové, ze žuly vyhotovené bloky. Ani výběr té správně žuly ale nebyl tak úplně jednoduchou záležitostí.

„Kamenné bloky, respektive druh žuly, z nichž budou vyrobeny, schvalovali a vybírali památkáři," sdělil benešovský místostarosta a připomněl ještě, že výroba poměrně rozměrných žulových bloků bude trvat celé tři měsíce.

Z této informace proto vyplývá i shora připomínaný termín dokončení díla.