„Jsem rád, že jsme festival zvládli, všechny organizační složky fungovaly na jedničku," pochvaloval si ředitel Sázava festu Pavel Kloupar a připomněl, že k tomu přispěli také vystupující umělci. „Například Mňága a Žďorb nebo Tomáš Klus," vyjmenoval šéf pořádající agentury alespoň některé z tahounů festivalu.

Na Zelený ostrov, jak se areál bývalých Táborských kasáren jmenuje, se na více než sto účinkujících z Česka i zahraničí, přišlo tentokrát podívat denně 15 tisíc diváků. Pro porovnání, loni byla maximální denní návštěva 18 tisíc lidí, přes deset tisíc jich přišlo i ve čtvrtek. Způsobil to ale volný vstup pro obyvatele Benešova.

O něco nižší návštěva ale Pavla Kloupara nezrazuje od další práce. „Krize, která je v Česku už několik let, dolehla nyní i na festivaly a to obecně a projevuje se právě v návštěvnosti, ale i v zájmu sponzorů," vysvětlil ředitel Sázava festu i přes to, že finanční účty nemá ani zdaleka uzavřené.

„Vydařilo se nám i počasí, na jihu Čech kvůli bouřkám vypadávala elektřina a zaplavovala voda, ale tady v Benešově se nic nedělo. I proto mohu být se Sázava festem celkově spokojený," dodal.

Jako povedený hodnotí přehlídku místostarosta Benešova Tomáš Podhola, který má ve své náplni práce i kulturu. „Organizátoři i my máme zájem na pokračování tradice Sázava festu v Benešově. Není důvod, proč by tu napřesrok zase nebyl," uvedl s tím, že se mu nejvíce líbil Blue Effect a švédští Frantic Sunday.

Podruhé v Benešově, podvanácté celkově. Takový byl maraton kultury s názvem Sázava fest.

Na Zelený ostrov, jak pořadatelé prostor v bývalých Táborských kasárnách nazvali loni, hned při příchodu do Benešova, přijeli předvést své umění sólisté u skupiny. Celkem v Benešově vystoupilo přes sto účinkujících. Z domova i ciziny. Blízké i vzdálené.

Čtyřdenní přehlídka se líbila nejen účinkujícím, kteří podobné události vítají jako příležitost potkat se se svými kolegy a kamarády, divákům, kteří vážili cestu do města u světově proslulého zámku Konopiště, ale proti se nestavěli ani obyvatelé samotného Benešova.

Přínos přehlídky spatřují především v propagaci města a regionu. Svůj díl si ze Sázava festu každoročně odnášejí také benešovští restauratéři, jejichž provozovny během festivalu navštěvuje o desítky procent více hostů, než v běžných dnech.

Účty z akce, která patří k největším v České republice se ale budou dělat v následujících dnech.