Jedním z nich, který soutěž zorganizuje, patří také třiatřicetiletý jednatel SDH, Lukáš Vítek. „To víte, lidí na práci není moc, proto je potřeba každá ruka," řekl mladý muž, jehož hlavním úkolem je jednat za svůj hasičský sbor navenek, ale také pomoci ke zdaru další části soutěže v Daměnicích.


Třeba i tím, že podá skvělý výkon v samotné soutěži, při požárním útoku. Jenže nikoliv ve svém domovském sboru, ale u konkurentů. Těm totiž jeden muž do sedmičlenného družstva chyběl. „Poběžím za Miřetice, protože potřebují půjčit jednoho závodníka," potvrdil se smíchem Lukáš Vítek s tím, že za to nikdo nikomu nic neplatil. „Vycházíme si vstříc, i když i v hasičském sportu, stejně jako třeba ve fotbalu, by měl být každý závodník přihlášený a pojištěný u hasičů. Už kvůli případnému zranění, k němuž při závodech může dojít," vysvětlil jednatel SDH Daměnice.


Daměnický travnatý plácek je kratší, než klasické fotbalové hřiště, a tak měl požární útok pomocí dvou proudů jen 70 metrů. Proto bylo velmi důležité udělat co nejméně chyb. O ně se vedle domácího družstva snažila i další z Benešovska také ta z Táborska a dokonce i Příbramska.


Fandí Dalovům
daměnickou akci sledovala pozorně i maminka Markéty, jedné ze soutěžících, Vladimíra Benáková z Litichovic. „Fandíme Dalovům," potvrdila. „Nevím ale, jak to dopadne. Markéta je lehce nervózní, možná kvůli soustředění, které na závody měla včera," usmála se. „Ale půjde do toho naplno, jako vždy," držela dalovským děvčatům palce Vladimíra.

Byl spokojený
Při vědomí kvality sportovců, s nimiž do Daměnic přijel, byl František Košata, starosta Drahňovic, jen trochu nervózní. Ale ne moc. Také proto, že v sedmičlenném družstvu mužů nesli Košatovo příjmení hned čtyři soutěžící. „V družstvu mám syna a tři vnuky," uvedl muž, který se zasloužil například i o to, že v Drahňovicích na návsi stojí muzeum hasičů. Jeho hoši daměnickou dráhu proletěli jako blesky. Časomíra se zastavila sedm setin před magickou patnáctisekundovou metou. Nikdo už je nedokázal předběhnout. Potvrdil to při zpáteční cestě domů přímo z automobilu, při průjezdu Vlašimí, František Košata. „Kluci vyhráli všechno, co mohli. Jsem spokojený," dodal s hrdostí.

Odkud přijeli
Moraveč, Daměnice, Drahňovice, Dalovy, Ctiboř, Miřetice, Křivsoudov, Chotčiny, Malovice, Přibyšice, Skrýchov, Chmelná, Chotčiny, Chářovice, Všechlapy, Břežany, Makov, Louňovic pod Blaníkem, Chlum, Odlochovice, Načeradec, Zdislavice, Radětice, Radošovice, Netvořice, Zdislavice, Tomice, Dražice, Vilice, Bukovany.