Organizačně ho připravilo Muzeum umění a designu společně s Benešovem a jeho letošní zaměření je vskutku současné.

„Umělci budou tvořit z plastu," připomněla Anna Fassatiová z Muzea umění a designu s tím, že posláním sympozia je stejně jako loni, přiblížit práci českých umělců veřejnosti a současně oživit veřejný prostor.

Druhého ročníku sochařského sympozia se až účastní čtyři autoři – Ivan Komárek, Veronika Richterová, Táňa Vejdovská a Dagmar Šubrtová. Přímo před očima kolemjdoucích vytvoří sochy a objekty z různých nepřírodních materiálů.

Ten získají také díky sbírce z už nepotřebných plastových předmětů v domácnosti, které zájemci mohou přinášet do benešovského muzea. Vytvořené objekty najdou místo v exteriérech města i interiérech veřejných budov.

Například Dagmar Šubrtová tvoří z desek šedého polystyrénu dva a půl metru vysoký krystal křemene, který vyplní jednu z nik v chodbě piaristické koleje.

„Vzdělanost piaristé nešířili jen duchovní naukou, ale také přes umění. Krystal je přesná forma anorganické hmoty a je to také má vize o tom, že by se lidé měli vzdělávat k dokonalosti boží," vysvětlila Dagmar Šubrtová, zatímco její kolega Ivan Komárek vyřezával ze silné desky bílého polystyrenu nožem z odporového plechu postavu, jíž stál modelem starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

„Objekt bude stát na chodbě radnice," potvrdil Ivan Komárek a připomněl ještě, že postava nebude jen bílá, ale že polystyrenovou figuru před instalací ještě obarví.