Jako první otevřou své brány zájemcům pobočky Muzea Podblanicka, které sídlí v Benešově a ve Vlašimi. „Otevřeno máme od prvního března. Aktuálně připravujeme výstavu etnografie, která mapuje život a životní styl na středočeských vesnicích. Jmenuje se Svět roubenek a tradic s podtitulem lidová kultura Benešovska. Bude také doplněná programem pro veřejnost. V rámci expozice chceme i odprezentovat výrobu dřevěných hraček nebo řezbování," uvedla vedoucí v Benešově Libuše Váňová.

Čtěte také: ROZHOVOR: Muzeum venkova ukrývá rodinné poklady z bývalé továrničky

V pobočkách Muzea Podblanicka se přes zimu neudály žádné opravy ani rekonstrukce. Pracovníci muzea připravovali klasicky prostory pro nacházející sezónu. Věnovali se úklidu expozic. „Přes zimu jsme dělali generální údržbu jako každý rok. Ve čtvrtek tento týden zahajujeme krásnou výstavu o Fotografickém klubu z Vlašimi, který oslavil sedmdesát let od založení," prozradila Veronika Hanusová z vlašimské pobočky. Ve stálé expozici o knížatech Auerspergových doplnilo muzeum další kameninové talíře ze sbírek zámku, které na výstavě chyběly. Aktuálně také restaurují pověření pracovníci nový stolek, který byl v majetku zmíněných knížat. „Získali jsme i unikátní malované tablo od zakladatele Sellier and Bellot. To bude součástí stálé expozice S přesnou muškou," dodala Hanusová.

Zámek Růžkovy Lhotice spadá taktéž pod Muzeum Podblanicka a návštěvníci se i zde mohou pokochat nezaměnitelnými výstavami. Prostory se zájemcům zpřístupní sice až od prvního dubna, ale již nyní všichni aktivně pracují na zahájení nové sezóny. „Přes zimu jsme opravovali fasádu vnitřního nádvoří, na jaře budeme dodělávat maličkosti. Poslední úpravy fasády byly z osmdesátých let. Jelikož na nádvoří pořádáme různé akce, museli jsme s tímto prostorem něco udělat. Nyní jsme na další kulturní pořady připravení v novém kabátě," vyjádřil se správce zdejších sbírek Josef Bouček s tím, že stálá expozice o hudbě bude přístupná dál i v nové sezóně. „Na červen připravujeme malou výstavu o zdejším cyklistickém závodě, který tento rok oslaví třicet let od založení," dokončil.

Čtěte také: Kvůli úřadu odešli z domu nájemníci, ale úředníci tam nejspíš nepřijdou

Novinky v Retro auto muzeu

Tři roky fungující Retro auto muzeum ve Strnadicích překvapí příchozí v nastávající sezóně řadou novinek. Během zimy aktivní milovníci aut pracovali na rozšíření místností s expozicemi. Do dvacátého druhého dubna, kdy se muzeum otevírá veřejnosti, bude hotová většina prací. I tak ale některé prostory budou pracovníci dodělávat během sezóny. „Jelikož přibývají další exponáty, museli jsme rozšířit několik místností. Během dvou až tří měsíců bude všechno hotové. Rozšířila se nám třeba sbírka tuzexových vozidel a plánujeme představení asi dvaceti nových automobilů v této sezóně," řekl majitel muzea Libor Kucharski. Křehkému pohlaví nabídne muzeum automobilů i výstavu dívčích hraček, která naváže na ty chlapecké, které muzeum vlastní aktuálně. Příchozí se mohou těšit i na novou expozici psacích strojů a rádií.

Naopak benešovské Muzeum umění a designu bude zájemcům zpřístupněné až kolem července. Provozovatelé totiž nyní aktivně pracují na rekonstrukcích prostorů a výměně expozic. „Probíhá velká rekonstrukce budovy i vnitřních prostor. Hlavním lákadlem pro budoucí návštěvníky bude kompletně obměněná expozice. Sezónu chceme zahájit také vytvořením nové recepce a zázemím pro příchozí jako je čítárna a posezení," prozradila Lenka Škvorová, která je aktuálně pověřená vedením Muzea umění a designu v Benešově.

Benešovsko se může pochlubit řadou dalších, menších muzeí, které jsou rozeseté po celém okrese. Většina z nich se zaměřuje svými expozicemi na určitou oblast. Výstavy v těchto muzeích se ale přes zimu nikterak nezměnily. Pro milovníky historie Benešovsko nabízí třeba Muzeum venkova v Kamberku, Farní muzeum v Kondraci, Muzeum v Týnci nad Sázavou či Muzeum v Souticích. Netradiční muzeum mohou navštívit i výletníci v Netvořicích. Muzejíčko smaltu nabízí seznámení s historií výroby, různými druhy dekorování smaltovaných výrobků, tvarovou i barevnou pestrostí, kterou tento obor umožňuje a mnohem více.

Čtěte také: OBRAZEM: Masky vítaly jaro pod Blaníkem