Město publikaci připravilo ve spolupráci   s obecně prospěšnou společností Posázaví, Muzeem umění a  Muzeem Podblanicka publikaci.

„Už i ty původní fotografie jsou pasé. Potřebovali jsme   knížku oživit a přiblížit současnost města turistům i občanům," upřesnil starosta.

V knižní prezentaci Benešova je část textů převzatá z původní knihy, na níž se podíleli také  regionální historici  a znalci Benešovska.

„Potřebovali jsme vyplnit prostor, který tady v podstatě chyběl od roku 1998. Původní  kniha byla vydaná ještě za někdejšího starosty  Mojmíra Chromého," uvedla Miluše Stibůrková, tajemnice městského úřadu.

„Chtěli jsme vytvořit knihu pro cílovou skupinu turistů a návštěvníků Benešova. Tak jsme i jí pojali. Čtenář tam najde informace z historie, přírody, kultury, využití volného času. Jsou tam i tipy na výlet a    tradiční akce v Benešově i jeho okolí. Myslím si, že řada lidí ráda po ní sáhne," konstatoval Miluše Stibůrková z benešovské radnice.

„Knihu tvoří na sto stranách ze sedmdesáti procent fotografie a třicet procent je textu," popsala tajemnice Miluše Stibůrková výpravnou publikaci, kterou před týdnem slavnostně spolutvůrci pokřtili.

Knihu tvoří obrazové a textové soubory nejen z města v podzámčí, ale i nejzajímavější  krajinné a přírodní útvary v širokém okolí, historické a neopakovatelné stavby i pohledy do interierů muzeí a expozic. Například i vojenského muzea v Lešanech nebo netvořického muzea motocyklů.

Soutěž o knihu skončila

Součástí publikace je také CD, na němž je kromě fotografií města z přelomu století také animovaný film Hvězdy nad Benešovem.

Právě kompaktní disk byl správnou odpovědí  týdenní soutěže Benešovského deníku o jeden výtisk knihy Benešov „nejen" město v podzámčí.

Do redakčního telefonu dorazila od pondělí do pátečního poledne desítka SMS odpovědí. Všechny byly správné a tak o majitelce knihy věnovanou radnicí  rozhodla včera po poledni ruka starosty Jaroslava Hlavničky, jež z obálek vytáhla telefonní číslo respondentky. Vítězkou  se stala Alena Vejvodová z Benešova.

„Stostránková publikace je k zakoupení v turistickém informačním centru na náměstí  a knihkupectví Daniela v sousedství radnice.  Proto jsme načasovali vydání knihy na předvánoční trh, jako vhodný dárek," řekla Miluše Stibůrková, tajemnice městského úřadu.