V Benešově jste potřetí, ale ve Vlašimi, kde jste se spolkem Fakt-Um s kreativními jarmarky začínali, jste už o jednu akci napřed. Proč jste svou působnost rozšířili také do Benešova?
Bylo to jednoduché. V Benešově jsme proto, že jsme zjistili, že je o vlašimský jarmark obrovský zájem, a chtěli jsme se posunout zase o kousek. Navíc se nám naskytla příležitost využít nádherné prostory auly gymnázia. A také tady v Benešově se znovu ukazuje, že se akce líbí a že je o ní ze strany veřejnosti velký zájem.

Proč jste právě v aule gymnázia?
Nejprve jsme jednali o pronájmu prostor v Kulturním domě Karlov, ale nájem byl nad možnosti naší neziskové organizace. Pátrali jsme proto dál a našli pak sál v gymnáziu a s panem ředitelem jsme se domluvili na pronájmu.

Když jste hovořila o tom, jak velký zájem o jarmark a nabízené zboží je, je proto možné, že budete pořádat jarmarky také v jiných městech?
Už jsme měli nabídky z Kutné Hory, Uhlířských Janovic nebo dokonce Prahy, ale každý z nás má svou práci a tomu, co nabízíme, se věnujeme až po ní. Nenašli jsme proto čas na zorganizování dalších kreativních jarmarků. Příprava jednoho trvá i několik měsíců, protože chceme, aby to bylo co nejlepší. Pokud by se našel někdo, kdo bude i organizovat a chtěl by nás posunout zase o kousek dál, nebudeme proti.

Kolik je členů spolku Fakt-Um?
Je nás jedenáct, nemáme žádného předsedu a všichni jsme vlastně výkonní členové.

Odkud jsou členové spolku?
Především z Vlašimi a Benešova, ale také z jejich okolí a třeba jako já, ze Sázavy. Komunikujeme výhradně přes internet a právě díky němu jsme se našli a domluvili na vzniku spolku. To bylo už v roce 2012.