Pohádkou Kašpárek se učí čarovat v provedení domácího divadelního souboru začne 5. listopadu 15. ročník Dnů loutkového divadla. V sále U Jelena vystoupí během pěti dnů pět divadelních souborů, každý ve dvou představeních.
„Všichni se moc těšíme. Děti mě bombardovali už o prázdninách, kdy začneme s nacvičováním pohádky. Vybrat ji ale není vždy jednoduché. Záleží na počtu loutkoherců, jaké máme k dispozici loutky a musím se trefit také do kulis,“ říká principálka bystřického loutkového divadélka Marie Neradová.
Bystřici vznikl loutkoherecký festival na začátku devadesátých let minulého století. Divadelní přehlídka, ve které se představí amatérské i profesionální loutkové soubory, je určena žákům mateřských a základních škol, široké veřejnosti, hodně je zaměřena i na dětské domovy, školy s postiženými dětmi a ústavy sociální péče.
„O loutkové divadlo je mezi dětmi ohromný zájem. Díky letošní finanční podpoře Středočeského kraje se pohádky dostanou i do nejmenších koutů našeho regionu. Peníze jsou určeny na autobusovou dopravu. Oslovujeme například malé školky, kde se jim špatně organizují zájezdy,“ uvedla pořadatelka festivalu Marika Podholová s tím, že přehlídka napomáhá ke kulturnímu rozvoji regionu a povědomí o loutkoherectví se tak dostává do nejmenších osad.
„Podíváme–li se zpět do historie Bystřice, obyvatelé tu žili, kromě hudby, především divadlem, ať živým či loutkovým,“ vzpomíná Marie Neradová a dodává, že řemeslnou šikovností si vytvořili stálou divadelní scénu se sešikmeným hledištěm a pro loutkoherce i přitažlivé zázemí.
V neposlední řadě úspěšná přehlídka přispívá k šíření a upevnění dobrého jména v seznamu tradičních loutkohereckých center. Důkazem toho je fakt, že na Dnech loutkového divadla v Bystřici už účinkovalo plno známých profesionálních souborů, například Divadlo Evy Hruškové, Divadlo Matěje Kopeckého či Divadlo Fimfárum Praha.
„Vybíráme osvědčené soubory a s takovou pohádkou, aby se vešla do našich stísněných prostor, ale i podle toho, jak se líbí malým divákům,“ přiznává Marika Podholová.

 

XV. ROČNÍK FESTIVALU DNY LOUTKOVÉHO DIVADLA


pondělí 5. listopadu
8.30 a 10 hodin - Kašpárek se učí čarovat (DLD KS Bystřice– Marie Naradová)


úterý 6. listopadu
8.30 a 10 hodin - O Červené Karkulce (Divadlo Úsměv – Ludmila Frištenská)


středa 7. listopadu
8.30 a 10 hodin - Poezie z papíru (Atelier abrakadabra – Písty)


čtvrtek 8. listopadu
8.30 a 10 hodin - Zimní pohádka (Divadlo Matěje Kopeckého – Praha)


pátek 9. listopadu
8.30 a 10 hodin – Kterak beruška Uška o sedmou tečku přišla (Divadlo Kapsa, Andělská Hora – Vlasta Fišer)