Spustit dva turnaje souběžně není až tak jednoduchou záležitostí. Ovšem sejde-li se taková parta lidí jako u nás v Pravoníně a máme-li oporu v Petru Havelkovi ze Sedlčan (registroval účastníky, losoval, nahlašel výsledky na chess-results a připravil překrásné diplomy), tak se za přispění ochotných sponzorů, musí vše podařit.

Hrálo se ve vyzdobeném sále Kulturního domu firmy Makrofakt, kde se na bennerech mohli účastníci seznámit s úspěchy domácích šachistů a na klipech s logy našich sponzorů. Fungoval kiosek (nezbytné párky v rohlíku, čerstvé vafle, zákusky, sladkosti, ale i slané pečivo, k pití co hrdlo ráčilo) vedený ženami z o.s. Pravona, které pomáhaly i při přípravě a úklidu sálu a bez jejichž vydatné aktivity by se akce ani nemohla uskutečnit. Pomáhali šachisté, jejich rodinní příslušníci, všem záleželo na tom, aby vše "klaplo".

Soutěžilo 39 dvoučlenných rodinných týmů. Šachové partie si užívaly především děti, rodiče a prarodiče k zápasům přistupovali velice zodpovědně, i s patřičnou trémou, protože "useknout" si před svými ratolestmi ostudu, opravdu nechtěli. Boj byl tuhý a nebylo rozhodnuto ani před posledním sedmým kolem. Nakonec nejvyšší příčku obhájili vítězové z loňska Evžen a Martin Pospíšilovi z Říčan.

I druhé místo putovalo do Říčan, neboť Jaroslav Říha a jeho dcera Kamila ztráceli na vítěze jen půl bodu a s lepším pomocným hodnocením před třetími si tuto pozici zasloužili. Ani třetí příčka nebyla souzena domácím či alespoň oddílovým kolegům a putovala do Neratovic a ceny odváželi Adolf a Jiří Rýdlovi, i když Jirka z této dvojice domácí je, hraje za TJ Spartak Vlašim. Všichni ocenění získali poháry, medaile, diplomy a hodnotné věcné cen.

Naši (tedy šachisté z Pravonína a Vlašimi) dopadli takto: 5. místo Tomáš Vojta a Martina Krejčiříková, 6. Zvárovi: David a Filip, 11. Filipovi: Vojtěch a Lukáš, 15. Helebrandovi: Peter a František, 18. Voldánovi: Václav a Jiří, 19. Pazderovi: Jaroslav ml. a Jaroslav st., 20. Filipovi: Tomáš a Marek, 21. Vlková Anežka a Petr Laňka, 23. Laloučkovi: Miroslav a Martin, 26. Innemman František a Tomáš Teytz, 30. Hejný Zdeněk a Daniel Ždych, 34. Krása Vladimír a Adam Houdek, 35. Krejčiříková Kateřina a Jakub Vojta (5let).

Vedle sálu, v klubovně, probíhal Trunaj jednotlivců. I zde se bojovalo do posledního kola. Tady už jsme si vítězství nenechali odvézt dále jak do Vlašimi. Postaral se o to svými výkony Pavel Vojta, druhou příčku obsadil Zdeněk Hába z Jihlavy a třetí místo pak uhrál Vlastimil Bouček z Kostelce nad Černými lesy. Všichni tři získali 5,5 bodu a až pomocné hodnocení rozhodlo o jejich pořadí. Z našich další: 10. Vladimír Horák (4 body), 19. Patrik Studnička (3 body), 26. Daniel Houdek (2 body) a 28. Jiří Stareček a 29. Jan Vašíček.

Vyhlášena byla další plejáda kategorií, a to Nejstarší rodinná dvojice (Mandovcovi ze Sedlčan), Nejmladší rodinná dvojice (Jiroušek a Schretter z Říčan).

Vyhodnoceni byli i první tři nejlepší na První desce: 1. Tomáš Vojta, 2. František Innemman a 3. Miroslav Lalouček - všichni TJ Spartak Vlašim, tedy domácí.

Druhá deska: 1. Michal Pastrnek ml., 2. Radek Skalický a 3. Martin Pospíšil - všichni z Říčan. Ocenění si odnesla dvojice se součtem elebodů do 2100 (Blažkovi - Načeradec), do 2500 (Škrabánkovi ze Sedlčan, do 3000 Mandovcovi ze Sedlčan, do 3500 Zvárovi z Vlašimi a s elem na 3500 Pospíšilovi z Říčan.

Nejlepším žákem z jednotlivců byl domácí Patrik Studnička, Nejleším juniorem pak Stanislav Stárek z Říčan. Nejstarším účastníkem z obou turnajů byl Vlastimil Bouček z Kostelce n/Č.l. a Nejmladším účastníkem pětiletý Jakub Vojta. Ředitelem turnaje byl Tomáš Vojta z Vlašimi, rozhodčími Vladimír Horák a Petr Havelka (nemuseli řešit žádný závažný problém nebo stížnost).

Tento turnaj patří mezi nejlepší, které pořádáme. Atmosféra je vždy přátelská, děti jsou rády, že jsou s nimi rodiče či prarodiče a společně řeší stejné problémy, vzájemně se podporují, společně se těší z úspěchů a společně "polykají" neúspěch.

Myslím, že se ZIMNÍ TURNAJ v Pravoníně dostal do povědomí dostatečného množství šachistů a bude možné jen konat každoročně. O ustavení tradice v obci nám šlo a myslím, že se to podařilo. Pro příště, z kapacitních důvodů, musíme dokonce ustavit stopstav. Dvojic bude moci hrát 40 a jednotlivců 30.

V neposlední řadě děkuji všem (jmenovaným i bezejmenným, každý ví, jak pomohl) za pomoc, a to buď fyzickou, či morální a za rok se na vás zase obrátím a pustíme se s chutí do příprav 4. ročníku!

Marie Filipová