Letos do konkurence Polek, Slovenek a Maďarek vyslalo benešovské okresní sdružení dobrovolných hasičů dvě adeptky, účastnice květnové středočeské soutěže hasičské Miss, Danielu Růžkovou z SDH Řimovice a Ivetu Kuklovou z SDH Pavlovice.

„Už před vlastní soutěží mě jeden z polských organizátorů upozornil, ať letos nepočítáme s vítězstvím Češky,“ konstatoval zklamaně Josef Páv, starosta benešovského sdružení hasičů.

Doprovodnou soutěž závodu koňských stříkaček o nejkrásnější hasičku skutečně vyhrála polská dívka a další zástupkyně Straže požarnej přebírala titul Miss sympatie.

„Tím mě pořadatelé docela naštvali. Naše dívky měly při soutěži největší a nejdelší ovace. Byl jsme v porotě a viděl, jaké vysoké hodnocení si polští rozhodčí u Daniely a Ivety zapisují. A potom Ivetu, prý o jeden bod, přeskočila domácí Polka,“ popsal Josef Páv své pocity.

„Ale i tak je evropský titul 1. vicemiss Ivety úspěchem,“ dodal.

Výprava dobrovolných hasičů z Benešovska se z polského Čichova vrátila se stříbrnými pozicemi. Vranovská „seniorská“ obsluha koňské stříkačky byla druhá a pavlovická hasička Iveta Kuklová je evropskou I. vicemiss.

„Tak jsme si Danielou Růžkovou pořadí prohodily,“ připomněla s úsměvem Iveta Kuklová květnovou hasičskou soutěž Miss středních Čech, při níž šerpu vicemiss získala dívka z Řimovic.

Mezinárodní soutěž Miss se uskutečnila jako předvoj závodů historických stříkaček tažených koňským potahem.

Dívky se pokyny, co se od nich očekává na pódiu, dozvídaly těsně před vystoupením. Žádný nácvik choreografie, žádný tlumočník. Takže často netušily, co se bude dít.

Pro tango a waltz hasičky fasovaly tanečníky vylosované z publika.

„Pro mě běžel mladý zrzavý Polák, se kterým jsme si tanečně vůbec nesedli. Držel mě a házel se mnou jako s koštětem. A pořád na pidipódiu vzadu. Já ho tlačila dopředu, a když jsme se tam konečně procpali, zkusila jsem i nějakou otočku, figuru, ale on mě nepochopil. Nějak jsme se zamotali, zavrávorali, ale nespadli. Sklidili jsme smích z publika a on mě odtáhl někam dozadu,“ popsala Iveta průběh jedné z disciplín.

„Danča měl štěstí, přišel pro ní Vranovák,“ dodala.

Hasičky měly na přípravu mezi disciplínami asi 20 minut. „Polky to neřešily. V jednom pytli, tedy šatech, absolvovaly všechno,“ poukázala s nadhledem 1. vicemiss s tím, že například při hasičské disciplíně měly mít s sebou tři rekvizity.

Iveta měla helmu, opasek a proudnici. Vítězná Polka jen uniformu. Další účastnice nezakrývala, že má pod hasičskou sukní podvazek. „To bylo dost laciné a podbízivé. Ta se ale neumístila,“ poznamenala vicemiss.

Komplikací byl rozhovor po promenádě. „Vůbec jsem polskému moderátorovi nerozuměla, na co se mě ptá. Už jsem byla zoufalá. Vranováci na mě zakřičeli, co se ptá a já se rozpovídala. Tak mě zase brzdil, ať mluvím pomalu,“ usmála se Iveta Kuklová.