„Soutěž v Polsku je mezinárodní prezentací více než osmdesáti hasičských družstev a jejich historické, vzorně udržované techniky,“ uvedl Josef Páv, starosta benešovského Okresního sdružení hasičů.

Kromě vranovského družstva, které reprezentovalo Benešovsko a Středočeský kraj, do Cichova zavítala i delegace v čele s republikovým starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karlem Richtrem.

Hasiče z Čech poprvé zastupovala historická stříkačka hasičů z Prahy pod vedením Jana Aulického a SDH Jamy. Tradičně se soutěže zúčastnila párnice (požární stříkačka, jejíž čerpadlo je na unikátní parní pohon) hasičů z Roztok u Jilemnice a Klatov.

Letos rozhodčí, více než originálnost výstroje a výzbroje i historické tradice sboru, hodnotili týmy podle dosažených časů, na což česká družstva používající letité konopné hadice doplácela.

Již třetím rokem se v rámci těchto závodů koná i soutěž o hasičskou Miss Evropy. Letos byly přihlášené kandidátky z Maďarska, Slovenska, Polska a Česka.

„Po minulých úspěších, získání dvou titulů Miss EU reprezentantkami Ivou Šímovou a Štěpánkou Dvořákovou, letos unikl titul královny krásy, podle vyjádření hlasatele o jeden bod, Ivetě Kuklové z SDH Pavlovice, která se tak stala evropskou I. vicemiss. I tak je to úspěch. Předcházející i letošní ročník je proto výzvou pro naše děvčata pro další rok,“ konstatoval Josef Páv.