Včelí svět, respektive expozice navozující dojem obřího včelího úlu, se pomalu zazimovává. Tak jako skutečná včelstva v přírodě.

V úterý při státním svátku ještě přivítá poslední náhodné návštěvníky a potom až do konce března vpustí do bývalé školy na návsi jen skupiny objednaných návštěvníků.

O víkendu se však u informačních panelů i v medové kavárně návštěvníci jen rojili.

„Přijely jsme se s holkami podívat, jak se vyrábí svíčky z včelího vosku. Já to ještě nikdy neviděla," přiznala Helena Puchmajerová z Prahy, která do Včelího světa doprovázela dceru a dvě vnučky. Zájem o sobotní i nedělní dílničku byl opravdu velký. Málokdy se některý ze stolů uvolnil.

Vlastnoručně vyrobená svíčka voní medověji, než kupovaná

„V sobotu od 10 do 16 hodin nás navštívilo 165 lidí a v neděli byl zájem stejný a možná i vyšší," uvedla Jarmila Pavlicová, která také mezi stoly a obslužným pultem poletovala jako včelka.

Vydávala medové perníčky na dozdobení cukrovou polevou. Předváděla,  jak se správně nahřívá a roluje plát včelího vosku na knot, až je z něho svíčka. Prodávala vstupenky i medové suvenýry v podobě sklenic medu, lahvinek různých druhů medoviny i propolisové tinktury a počítala návštěvníkům ozdobené perníčky i vyrobené svíčky.

„My jsme tady náhodou. Je hezky, tak jsme vyrazily ze Štěpánova na túru dolů k Želivce. A vidíme, že se tady něco děje," nadnesla seniorka, která spolu s kamarádkou nahlédla  do kavárny a pak pokračovala ve výšlapu spolu se skupinkou vrstevníků s trekingovými holemi.

Unikátní expozice představuje život včelstva

Unikátní expozice, která představuje hravým způsobem život včelstva, je v budově bývalé školy otevřená od 1. července 2012.

Záměrně vynechává typické muzejní artefakty. O to víc se soustředí na současné technologie. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Expozice je v plánovaném obsahu a rozsahu jediným obdobným projektem ve středoevropském prostoru.

Spojuje dva významné prvky

Prvním je představení atraktivního života včelstev, který při kvalitní prezentaci přináší neopakovatelné zážitky, druhým je významný výchovně vzdělávací přínos a propagace ochrany včelstev, která jsou nezbytnou součástí přírodního koloběhu a zároveň ohroženým přírodním druhem se stále se snižujícími počty.

Projekt je zaměřený na nejširší veřejnost, pro kterou představuje výjimečný zážitkový prostor v rámci turistických výletů, i na školní a předškolní  děti, pro něž představuje jedinečnou výchovně-vzdělávací aktivitu.

Přes zimu jen  pro objednané

Expozice Včelí svět je přístupná ještě v úterý  28. října při státním svátku od 10 do 16 hodin a pak až do konce března pouze pro skupiny po předchozí telefonické dohodě.

Od dubna  začne opět víkendový a sváteční provoz, který přejde od června do září na celotýdenní.