Centrum sociálních služeb a spolek Lidem blíž pro děti uspořádaly třetí ročník záchranářského dne, při němž si školáci prohlédli i prakticky vyzkoušeli výstroj a výzbroj nejen dobrovolných a profesionálních hasičů i policie, ale seznámili se i s chodem zařízení pro postižené.

„Je to třetí záchranářská akce, kterou pro nás dělá spolek Lidem blíž. Ten pro nás připravuje i další akce. Den prospívá našim klientům a školákům, aby pochopili práci záchranářů, kterou si mohou vyzkoušet na živo," vysvětlil Matěj Lipský, ředitel Centra sociálních služeb Tloskov.

„Den má daleko širší záběr, než práci hasičů a policie. Vloni tady byli například i myslivci. Děti a naši klienti se živou interaktivní formou nejvíc dozví a v případě ohrožení vědí, co mají dělat," upřesnil Matěj Lipský.

„Na záchranářský den vždycky zveme třídy nižšího stupně Základní školy Jana Kubelíka Neveklov a děti z mateřské a základní školy z Křečovic," objasnila Hana Bačíková, vedoucí úseku aktivit CSS Tloskov a předsedkyně spolku Lidem blíž.

„Při dopoledním a odpoledním bloku se školáci seznámí s našim zařízením. Dětičky se potkávají s našimi klienty a vyzkoušejí si že to není při hašení jednoduché zabrat. Naši klienti chodí na ukázky podle zájmu, vystřídají se všichni," dodala Hana Bačíková.

Ukázky činností a výstroj i výzbroj zajišťovali: dobrovolní hasiči s historickou koňskou stříkačkou z Vranova, HZS Řevnice s výsuvným žebříkem, profesionální hasiči s terénním zásahovým vozidlem Unimog z Jílového u Prahy, dobrovolní hasiči z Jablonného nad Vltavou a jejich kolegové z SDH Neveklov, Obvodní oddělení Policie ČR Týnec nad Sázavou, kynologové z výcvikového střediska služebních psů PČR Domašín a potápěči z poříčního oddělení Slapy.