Organizátoři tak velkou návštěvu při první velikonoční akci nečekali, tak doprovodný program posílili přídavky vystoupení žonglérské skupiny Wagabundus Collective i exhibicí designérky a mistryně České republiky ve floristice Kláry Franc Vavříkové ze Sázavy.

„Hlavně děti byly nadšené z myších závodů žonglérské skupiny," nastínila Martina Kulhavá.

Pro zájemce o sklářskou techniku bylo podstatné, že si osobně mohli vyzkoušet pod dohledem sázavských nebo externích sklářských specialistů foukání skla, jeho rytí nebo navlékání korálků a vlastnoruční výrobek si mohli na památku odnést domů.

Zájemci si vyfouknou sklo velkou píšťalou

Další příležitost dostanou zruční návštěvníci při Skleněném jarmarku v sobotu 4. července, kdy bude zapálená velká pec a vyzkouší s vyfukování skla z velké píšťaly.

V sobotu se ale mohli zájemci učit s pomocí železnobrodského skláře Karla Sobotky, jehož doménou jsou foukané figurky, vytvářet s pomocí foukání a přetáčení různobarevné skloviny tavené plynovými hořáky vlastní skleněné dekorace.

„Sklovina se dá natahovat, přetáčet,ohýbat i vyfukovat. Nebojte se toho," radil Karel Sobotka náhodným „tovaryšům" sklářského řemesla.

V sousední rytecké dílně se především ženy a dívky soustředily na vybrušování vzorů podle předlohy nebo vlastní fantazie na skleněné destičky. Zajímavá byla též výroba a pájení vitráží.

Z klasických velikonočních dekorací pořadatelé připravili proutky pro pletené pomlázky i vyfouknutá vajíčka pro různé techniky zdobení kraslic. Skleněná vajíčka si šikovné malérečky zdobily rytím, malbou, korálky či drátkováním.

Od května je huť František otevřená i v neděli

Sklářská huť František, zapsaná v seznamu kulturního dědictví ČR a podporovaná Nadací Josefa Viewegha, je pro veřejnost otevřená od úterý do soboty mezi 10. až 18. hodinou.

„Od května bude Centrum sklářského umění v Sázavě v provozu i v neděli," pozvala jeho ředitelka Martina Kulhavá.

Další velkou akcí spojenou s prezentací sklářského cechu s účastí odborných tuzemských škol bude na podzim při svátku Františka a při adventu.