Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připravují 12. ročník Husy bedrčské a doporovodné hasičské soutěže

Bedrč - Jediným aktivním spolkem v malé obci Bedrč jsou hasiči. Z 89 obyvatel je 75 hasičů. Jejich práce je ukázkou staré pravdy, že když se sejdou ti správní lidé, všechno se daří.

2.8.2014
SDÍLEJ:

Letos se uskuteční dvanáctý ročník „Zlaté husy bedrčské“. To znamená, že na svátek sv. Václava je napečeno hodně přes stovku vykrmených husí. Součástí akce jsou doprovodné hasičské soutěže. Foto: Věra Nutilová

Mají klubovnu v novém obecním domku, v jehož sousedství je pečlivě udržované travnaté hřiště. V roce 2005 díky investici města Benešov bylo vybudované jedinečné místo pro veškeré akce.

„My jsme tehdy neměli ani auto, jen stříkačku osmičku. Teď jsme naprosto spokojení s T 805, kterou jsme si koupili v dezolátním stavu. A vidíte? Je téměř jako nová," usmívá se velitel jednotky Karel Baštář.

Stálo to dva roky práce, velké opravy byly zadané firmám.  Říká, že jejich hasičské auto je pravděpodobně jedinou „osmsetpětkou", která zabloudila při cestě do Prahy a mohla tak být vyfotografovaná pod sochou sv. Václava.

Není pravdou, že by „pětková" jednotka nikam nevyjížděla.

Občas, zvláště po vydatných přívalových deštích, pomáhají společně s jednotkou z Úročnice s čerpáním vody v katastru města Benešov.

„Také zdejší Střížkovský potok nám ukazuje občas co dokáže. V roce 1987 a 2000 se rozvodnil ve stejné datum, třináctého června," vzpomíná jednatel Pavel Kovář.

Vysloveně se těší na velká taktická cvičení v rámci okrsků, letos je čeká noční prověření sil v Přestavlkách. Hasičské tradice, zejména v oblasti společenského života, si bedrčští přímo ušili na míru.

Letos se uskuteční dvanáctý ročník „Zlaté husy bedrčské". To znamená, že na svátek sv. Václava je napečeno hodně přes stovku vykrmených husí.

„Jedna část je soutěžní, zájemce dostane syrovou husu, hlávku zelí a sáček mouky a musí pokrm připravit," přibližuje zákulisí disciplíny starosta sboru Jaroslav Žížala.

Ostatní husy jsou upečeny ve velkém, přicházejí desítky lidí z blízka i daleka, pochutnávají si, baví se.

Zvláště když začnou  netradiční soutěže pro děti i dospělé a spustí tři kapely včetně dechovky.

„Například hod pětikilovým železným  husím stehnem, naplnění nádoby s vodou ze džberovky nebo hod syrovým vejcem ," upřesňuje Karel Baštář. Neméně oblíbenou se stala obecní zabijačka, během níž je ozdobený venku rostoucí vánoční stromeček.

V Bedrči není problém ani s jakoukoliv brigádou. Třeba v létě běžně dorazí třicítka lidí, pokud je nutné cokoliv spravit, uklidit nebo upravit v obci.

„Možná více než kde jinde  jsme vybaveni kladným viděním světa, vzájemnou tolerancí a pochopením," doplňuje Pavel Kovář.

Věra Nutilová

Autor: Ladislav Jerie

2.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pro volby zůstala už jen oficiální místa

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Chotýšany - Mnohem větší účast při pátečních volbách potvrdila volební komise v Chotýšanech. Dokonce se kolem čtvrté hodiny u volební místnosti vytvořila fronta voličů. "To se nám ještě nestalo, že by na volby lidé stáli frontu. Těší nás, že chodí mnohem více mladých," prozradila předsedkyně volební komise Jana Dessová.

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých přichází k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení