„Cílem akce je představit veřejnosti, jak se vařilo a jedlo v minulosti, v různých obdobích naší historie a v různých společenských vrstvách.

Připravili jsme proto ukázky osmi kuchyní, kde bude možné pozorovat kuchaře a kuchařky přímo při práci a zároveň ochutnat vybrané pokrmy klášterní, hospodské, vojenské, chudinské či šlechtické stravy z různých historických období, připravené podle skutečných dochovaných receptů.

Chybět zde nebude ani středověká pekárna či ukázky vaření piva. Novinkou letošního ročníku je římské vojenské ležení, kde budou k ochutnání vybraná jídla antické kuchyně," řekl k programu akce Aleš Nový z pořádajícího sdružení Danar.

„Pro zájemce je připravena také možnost zúčastnit se typické šlechtické hostiny z období vrcholné renesance. Ocitnou se v rodině šelmberského hradního pána, vysokého hodnostáře na dvoře císaře Rudolfa II., který právě hostí zámožného nápadníka své dcery, a užijí si tak slavnost jídla, k níž neodmyslitelně patří i tradiční dvornost, hudba a tanec," doplnila hlavní organizátorka festivalu Jana Klubalová a dodala:

„Kdo ochutná v každé kuchyni, získá navíc jako dárek originální receptář všech nabízených pokrmů."

Pro děti i dospělé jsou připravené také doprovodné hry a zábavné úkoly, při nichž si vyzkouší svoje znalosti, nebo prodejní stánek s výbornými domácími marmeládami, medovinou, medem, kořením, keramikou a dalšími kvalitními produkty a výrobky, které s jídlem a vařením souvisí.

„Letošní ročník Festivalu dobové kuchyně je rovněž součástí celorepublikové kampaně Rok s přírodními zahradami. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si zdejší bylinnou zahradu koncipovanou po vzoru středověkých klášterních zahrad, která získala certifikát Přírodní ukázková zahrada, a dozvědět se zde více o způsobu přírodního zahradničení i využití pěstovaných rostlin," doplnil  Aleš Nový.

Chcete-li prožít netradiční víkend, rozhodně si tuto unikátní akci nenechte ujít. Program festivalu v Historicko – řemeslně vzdělávacím centru Šelmberk je v sobotu i v neděli vždy od 10 do 17 hodin.

Petra Schnitzerová