Italské středoškolské studentky Marlene a Alice při prezentaci občanům i dětem připomněly, že v jejich rodném Miláně se letos koná výstava Expo 2015, kde má Česká republika svůj reprezentační pavilon.

Mladá dvojice z Turecka si pro místní zase připravila malý kvíz ze zeměpisných a dějepisných znalostí o Turecku.

Workcamp je jedním ze 30 tuzemských pobytů převážně zahraničních dobrovolníků.

Po celém světě se jich ročně uskuteční dva tisíce

„Není to jenom pro mladé. Máme spoustu projektů, kterých se účastní rodiče se s dětmi, i takzvaní senioři. Měli jsme v republice i pětašedesátiletého Japonce," vysvětlila Dagmar Fousková, ředitelka společnosti INEX – Sdružení dobrovolnických aktivit, která v republice projekty zaštiťuje a zároveň pomáhá zájemcům ve spolupráci s partnerskými organizacemi po celém světě přihlásit se na zahraniční dobrovolnické mise.

„Zájemci si vyberou, kde a jak chtějí pomoc. Opravovat staré hrady a zámky, sbírat a svážet dřevo v parku. Nebo pracovat v nějaké vesnici v místní komunitě, s dětmi, se seniory. To, co koho zajímá," nastínila Dagmar Fousková při setkání v Mezně smysl dobrovolnických aktivit.

Z angličtiny střídavě tlumočily sestry Barbora a Lucie Obadálkovy ze severní Moravy, které letošní čtrnáctidenní dobrovolnický projekt v Mezně s podporou obecního úřadu a místního spolku Mezeňák vedou.

„Zájemci si vyberou, kde a jak chtějí pomoc. Opravovat staré hrady a zámky, sbírat a svážet dřevo v parku. Nebo pracovat v nějaké vesnici v místní komunitě, s dětmi, se seniory. To, co koho zajímá," nastínila Dagmar Fousková při setkání v Mezně smysl dobrovolnických aktivit.

Nezisková společnost, které zájemci pošlou přihlášku, ji zprostředkuje do vybrané země místní partnerské organizaci. Dobrovolník si koupí jízdenku, zařídí pojištění a vyrazí na dva až tři týdny do místa, kde se o něj tamní organizace stará. Mají zajištěné ubytování a stravování.

Dobrovolnická práce není honorovaná

Výjimkou jsou pobyty na jeden měsíc, na dva i na celý rok, které by převážně mladí lidé z vlastní kapsy neutáhli. Při nich dostávají kapesné. Polská dobrovolnice Anežka, která se také představila obyvatelům Mezna a už po několika měsíčním pobytu v ČR docela obstojně mluvila česky, například pobírá 110 korun denně.

„Snažíme se ukázat, že když se místní i zahraniční dobrovolníci se dají dohromady s obcí, neziskovou organizací a místními spolky, tak se dá udělat moc práce," připomněla ředitelka zastřešující organizace INEX.

„V Mezně je právě workcamp příkladem toho, že se to za ta léta posunulo až takové události roku. Sejdou se, pobaví o jiných kulturách, jak se žije jinde. Zahraniční dobrovolníci zase zjistí, jak se žije v Čechách," dodala Dagmar Fousková.

Setkání různých kultur ve společenském domě v Mezně podtrhl i mezinárodní raut, na nějž připravili cizinci typická národní jídla. Třeba ruský salát, či korejské naložené maso.

O dobrovolnické činnosti vypráví i expozice fotografií ve vestibulu společenského centra. Další z kontaktů cizinců s místními se uskuteční v pátek. Při něm se mladí lidé z Evropy i Asie před odjezdem domů svěří, jak se žije v Česku z jejich pohledu a co je na České Sibiři překvapilo nebo nadchlo.