„Studenti předložili k hodnocení 37 projektů," uvedla Jana Fialová, ředitelka Integrované střední školy  technické Benešov. Krajské prezentace v Institutu pro veřejnou správu se zúčastnilo 160 studentů a pedagogů.

„Zajištění akce bylo náročné, ale skvělý tým kolem mne krajské kolo Enersolu zvládl výborně. Naše škola se pořadatelství ujala už po deváté, takže jsme uplatnili zkušenosti z uplynulých ročníků," upřesnila ředitelka.

„Národní kolo se uskuteční v polovině března v Praze a něj naváže mezinárodní v Otrokovicích s účastní studentských týmů ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa a  Polska," doplnila Jana Fialová.

Při vzniku zájmového vzdělávacího projektu byl před deseti lety Jiří Kotouč, tehdejší ředitel benešovské Integrované střední školy technické v Černoleské ulici.

„Do 1. ročníku se zapojily dva kraje, Praha a Zlín. Naše škola soutěžila v rámci pražského kola. Už první vítěz byl od nás. Na to konto jsme požádali Středočeský kraj a v rámci projektu jsme se stali   centrem odborné přípravy pro střední Čechy," zavzpomínal Jiří Kotouč.

Studentská konference se samostatně ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu uskutečnila podeváté.

„V průběhu let se ze Středočeského kraje rekrutovalo pět republikových vítězů  a tři dosáhli vítězství v mezinárodním kole, což svědčí  o dobré  práci zapojených škol," okomentoval  Jiří Kotouč průběh ročníků Enersolu.

„Snažíme se získat pro účast co nejvíce zejména odborných škol a chceme  aby se zapojilo co nejvíce firem, protože  výsledným produktem středních škol je odborně připravený student, budoucí zaměstnanec," podotkl někdejší ředitel Integrované střední školy technické, jenž nyní působí v projektu Enersol jako marketingový manažer.

„Nezakrýváme, že jak důležitá finanční pomoc je ze strany firem, protože  krajské kolo financuje kraj, ale republikové a mezinárodní kolo  už je záležitostí shánění peněz," poodhalil Jiří Kotouč  zákulisí soutěže  pro studenty.

Úroveň studentské prezentace podle pedagoga stoupá.

„Chceme, aby každý rok  byla soutěž něčím nová. Ze začátku nebyly studentské prezentace tak dobré, jako teď.  V krajských kolech mají stále vyšší úroveň. Forma je to důležitá, protože se studenti skutečně učí prodávat myšlenky, což je účelem soutěže, a jeden z důležitých aspektů," připomněl  marketingový manažer Enersolu.

Do celostátního kola Enersol postupují

Praxe: 
Jana Kňavová + Tereza Josífková, Střední zdravotnická škola Benešov  Úspory v nemocnici Benešov

Martin Koutník SPŠ a VOŠ, Jana Palacha 1840, Kladno    
Měření tepelně-izolačních vlastností stavebních materiálů

Kristýna Jarešová Obchodní akademie Neveklov  Úspora energie v bytovém domě

Andrea Korbelová + Tereza Brabcová Střední zdravotnická škola 
Benešov  Velká betonová kráva, ta nám teplo dává

Inovace:
Jakub Paroubek SOU Hluboš   Domy ze slaměných balíků

Anastasiya Zub Střední zdravotnická škola Bn  Šikmé zelené střechy

Popularizace: 
Tereza Zítová  Obchodní akademie Neveklov  Propagace Enersolu