Založili Občanský spolek Maršovická fara a spolu s dalšími partnery chtějí barokní stavbu zachránit.

Zástupce spolku Václav Altmann by dal přednost vzniku exercičního domu, v němž by se lidé scházeli na duchovní cvičení.

„Naplnil by se tak účel fary, být duchovním centrem Maršovic," říká. Nemuselo by však podle něj zůstat jen u duchovních témat, v rozporu s posláním fary by nebyly ani různé přednášky a podobné akce.

Farnost v Maršovicích byla zrušena v roce 2009.

Zdejší farní společenství se změnilo v zájmový spolek, který ctí potřebu svých členů scházet se a sdílet své zájmy a přítomnost.

Na faře se scházejí několikrát do roka. Slaví zde narozeniny farníků, pořádají dětská setkání. Dochází tak k paradoxní situaci, kdy budovu samotná církev využít nedokáže, ale pro místní farníky je velmi potřebná a přínosná.

Arcibiskupství, které je jejím vlastníkem, však má podobných objektů hodně a na jejich opravy a údržbu nemá peníze.

Řešením by mohla být dotace.

Dispozice fary odpovídá barokní přestavbě kolem roku 1730. Je rozdělená na čtyři samostatné prostory, v přízemí a v patře.

Sociální zařízení chybí, jsou tu jen dva suché záchody, z toho jeden původní barokní, který má podobu kachlových kamen.
Voda byla do fary zavedená až po roce 1975.

Ve velmi špatném stavu jsou i veškeré hospodářské budovy. Velká stodola z roku 1903 a prostorné chlévy. Neudržovaná je také velká zahrada.

Areál kostela s farou byl postavený v letech 1774–1775. Jeho poslední generální oprava se uskutečnila ve 30. letech 20. století. Po nuceném odchodu posledního kněze z fary v roce 1961 v objektu bydleli lidé, kteří se ocitli v nouzi.

V současné době mají patro pronajaté dvě rodiny na letní byt a nájem z těchto prostor pomáhá farnosti pokrývat nutné náklady na opravy celého areálu. V nejbližší době bude potřeba opravit především střechu.

Jaroslava Tůmová