V sobotu skončil mezinárodní dobrovolnický projekt v Mezně, který se letos pořádal od 20.6. do 4.7. již po sedmé.

Po tuto dobu se zahraniční dobrovolníci setkávali s místními obyvateli, navštívili několik škol, pomáhali organizovat dětský den a účastnili se dalších aktivit. Projekt byl připravovaný pod záštitou organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Během uplynulých dvou týdnů se dobrovolníci z Ruska, Itálie, Francie, Turecka a Jižní Koreje snažili seznámit se svými rodnými zeměmi jak obyvatele Mezna, tak i okolních obcí.

Příležitost dozvědět se něco nového měly děti v Mateřské škole a na Základní škole v Borotíně a v Miličíně.

Dobrovolníci si psali na síti deníček

V mateřských školách se dobrovolníci snažili dětem ukázat nové věci prostřednictvím her, pro žáky v základních školách pak účastníci projektu měli připravené prezentace na počítači. Ty také prezentovali i na střední škole v Sezimově Ústí a dále pak při prezentacích v restauracích v Mitrovicích a v Mezně.

Během celého projektu dobrovolníci také psali online blog, který je možno najít na webových stránkách obce Mezna pod záložkou workcamp.

Ve volném čase dobrovolníci navštívili zříceninu hradu Borotín, projeli se na koních, navštívili město Tábor, zámek Konopiště a také si udělali výlet do Českého Krumlova. Téměř každý den také věnovali čas místním dětem, které za dobrovolníky velice rády chodily. Společně hráli různé hry, tančili, malovali a taky občas vařili.

Účastníci byli s průběhem projektu velmi spokojení, pro téměř všechny to byla vůbec první účast na takovémto projektu. Za nejlepší považovali možnosti trávit čas s dětmi, procvičovat si angličtinu, naučit se pár českých slov a zjistit, jak se žije v České republice.

Také velmi oceňovali „vaření v rodinách", což byla akce, během které se dobrovolníci rozdělili mezi tři rodiny v Mezně a společně s nimi pak vařili některá typická česká jídla.

Dobrovolníci v Mezně pomáhali pod záštitou INEX-SDA, což je nezisková organizace, působící v oblasti dobrovolnictví již od roku 1991.Tato organizace zprostředkovává dobrovolnické projekty po celém světě a pro zahraniční zájemce organizuje pobyty na území České republiky. Každým rokem vysílá na krátkodobé či dlouhodobé projekty do zahraničí kolem 700 dobrovolníků a pro 400 zahraničních zajišťuje program v Česku.

Lucie Obadálková, Barbora Obadálková, vedoucí projektu