VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzorní ničemové: Ponížený a povýšený proti své vůli

Benešovsko – Protože i vražda je promlčená po 25 letech, lze zveřejnit část deníku jednoho ze Vzorných ničemů. Pro příbuzné a potomky je nezbytné konstatovat, že vše je pravda. Jen postavy i jména jsou pozměněná. Zároveň zasáhla autocenzura. Autor: Martin Rubeš

9.1.2011
SDÍLEJ:

T 221.0 alias Pukl. Foto: archiv

Martin večer vypisoval pro dopraváky úkolové listy, aby vojákům mohla účtárna spočítat výplatu, když do kanceláře vpadl nadrátovaný velitel čety.

„Musím někoho z vás povýšit a vy mi to sepíšete. Napište tam sebe, Pobočíka i Vosátku jako desátníky a přihoďte pár jmen jako svobodník,“ zašklebil se Akné, vymáčkl si u zrcadla z nosu červeného beďara a s kravatou zastrčenou za výložkou odvrávoral zpátky do důstojnického klubu.

„No, to řekne lehce. Ale koho tam napsat, aby mi to neomlátil o hlavu,“ svěřil se Martin ve stanu Řezňovi, který byl spolu s dalšími posunovači ze hry, protože na frajtry měli nárok jen strojvedoucí a vlakvedoucí.

„Jehla nepřipadá v úvahu. Ten by ti ty návrhy zase roztrhal a šel by se vožrat. Co Erni? Ten po peckách touží,“ rozumoval nahlas Řezňa.

Druhý dispečer Milan Pobočík, který si k nim přisedl na kavalec, pochybovačně zavrtěl hlavou. „To je somárina.To už jsťe zabudli, ako na nás Erni z mašiny, keď nás Kilián jebal u štábu pod pergolou, vystrkoval zadek a velitel praporu to zmerčil. Kilián by tě poslal do basy, že si z něj robíš prču,“ varoval Martina.

„Hele napiš tam Špunta. To je flegma. Jemu to bude jedno,“ připomněl Řezňa strojvedoucího, který si jako čerstvý ženáč právě užíval dovolenou. Jardu Zátku alias Špunta k dopravní četě převeleli teprve nedávno z Bohumína, kde dělal nováčkům instruktora. Na flámy s ostatními nechodil a jak mohl, zdrhal načerno do Ústí k manželce.

„To je fakt. Alespoň mu do povyšováku můžu s klidem napsat, že nechlastá, neflirtuje s děvčaty a má smysl pro rodinu. A koho dalšího?“ povzdechl si Martin. „Hoď tam Emila. Ten je v Pardubicích na kurzu a nemůže protestovat,“ utrousil Řezňa. Bylo rozhodnuto.

Ještě ten večer Martin krasopisně vyplnil povyšovací formuláře. Ke všem jménům, včetně svého do zdůvodnění napsal, jak jsou skvělí, uvědomělí a soudružští vojáci socialistické armády. „Vojenský papír snese všechno,“ ospravedlňoval se v duchu.

Erni absenci pecek na výložkách nesl těžce. Trucoval. Tak si alespoň při vycházkách po Praze, nebo když dopraváci táhli do některé z venkovských hospod, připevňoval na výložky rovnou desátnické frčky. Jednou ho kamarádi ve stanu vyhecovali tak, že si je přišpendlil i na nástup celého útvaru, na kterém nebyl Akné, a k pobavení všech s grimasami Vlasty Buriana sveřepě velel celé četě.

Zato Emil nemohl frajtrovské frčky v první chvíli rozdýchat. Když nic netušíc přijel z Pardubic, hned po uvítání na nádraží ho spolubojovníci ze stavebního praporu železničního vojska zatáhli do hospody v Údolí dutých hlav, jak se přezdívalo hrdlořezské restauraci na křižovatce pod policejní školou.

Když navrátilec spořádal smažený sýr s hranolkami a zapil ho pivem i zelenou, s šibalskými úsměvy mu sdělili, že už je týden svobodníkem. „To není pravda. Vy si ze mě děláte srandu!“ nevěřil.

„No, jak myslíš. My jsme ti to řekli. Až tě potká na buzeráku Kilián a nebudeš mít frčky, tak tě zase degraduje,“ poťouchle Emila žhavil Martin. „To přece víš, že absence hodnostního označení na výložkách je závažným porušením základních vojenských řádů,“ dloubl si kamarádsky do záklaďáka.

Emil objednal rundu zelené v decákách, a když peprmintku ztrestali, povstal.

Rozhlédl se po lokále plném mladých policajtů, kteří siv nedaleké policejní škole kroutili dva roky místo vojenské služby, a pronesl: „Myslel jsem si, že jste kamarádi. Ale vy jste jen kurvy převlečené za kamarády. Najednou je ze mě svobodník a nikdo se mě neptal. Jak já k tomu přijdu? Rodiče vyhodili v osmašedesátém od komunistů. V naší trampské osadě budu všem pro smích a to jsem chtěl i po vojně dělat šerifa,“ hořekoval a objednal další rundu.

Ráno, i když s notně opuchlým obličejem po večerní zelené vánici v Údolí dutých hlav, si už střízlivějící Emil pyšně vykračoval na snídani s nablýskanými peckami na výložkách.

9.1.2011
SDÍLEJ:
K poctě Jana Dismase Zelenky vystoupil v louňovickém zámku i Václav Hudeček.
41

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení