Jde se na zábavu, dohodli se vojáci z dopravní čety a vyrazili v sobotu do pyšelské sokolovny na tancovačku. Ne všichni, jen hrstka.

Když šlapali přes kopec od vlakové zastávky do vsi, pomalu začali remcat, kdo si takovou ptákovinu vymyslel. „Teda, mohli jsme zůstat v hospodě na Pyšelce a ne se táhnout někam do tramtárie. Jako bychom toho pohybu měli málo,“ brblal Erni.

V sokolovně se zábava rozjížděla postupně. Než se parket zaplnil, bavili se vojáci v přísálí, kromě lemtání piva, blbinkama na tělocvičném nářadí. Řezňa na žíněnce předváděl parakotouly, dokud se makovicí neříznul o parkety.

Erni zkoušel na bradlech jakousi osobitou olympijskou sestavu, kterou však nedokončil, protože když byl zavěšený za nohy, chytla ho do lýtka křeč a kamarádi ho museli na zem sundat.

Martin s Emilem imitovali fotbal s medicimbálem.Štefan sedící na koze a napodobující sportovního komentátora Gabo Zelenaye vše halasně moderoval. Dokud do přísálí nevpadl jeden z pořadatelů a dopraváky nevyhnal.

Martin mezi davem v sálu spatřil dívčí tvář, kterou znal od vidění ze stanice. O dvě hodinky později ruku v ruce kráčeli pěšky do Senohrab. Voják si od výpravčího vyzvedl klíče od jedné z lokomotiv, vlezli si na stanoviště a hodlali se poznávat důvěrněji.

Bylo však chladno, tak Martin mašinku nastartoval, aby si přitopili. Samou nedočkavostí však zvýšil otáčky studeného motoru nad povolenou mez a ten automaticky chcípl. Otáčkovou ochranu však voják nahodit neuměl, tak klusal do dopravní kanceláře pro klíče od jiné lokomotivy. Ouha.

Ta zase měla vymlácené baterie a nešla nakopnout. Klíče od dalších dvou mašinek k mání nebyly. Stanoviště na „Rosně“ i na druhém „Kocourovi“ už byly obsazené.

„Já něco zkusím,“ šeptla nádražačka a zašla do dopravní kanceláře. Po chvíli táhla Martina za ruku do schodů do prvního patra nádražní budovy.

Klíčem, který si půjčila od výpravčího, odemkla téměř prázdný náčelnický byt, jemuž vévodila čistě povlečená postel. „Tady bydlela bývalá náčelnice. Když se odstěhovala, tak si to tady dojíždějící výpravčí zařídili na přespávání,“ vysvětlila vojákovi, který si tak zanedlouho připsal bod do socialistické soutěže.

Jen jeden. Bylo by neslušné znesvětit takový luxus kanadami na nohou.